تاريخچه وابسته فرهنگی

 

 
 

 

 
 روابط فرهنگي دو كشور ايران و تركيه سابقة بسيار طولاني دارد. بطوريكه مراجعه به آثار و كتب گذشته نشان مي دهد كه اوج روابط فرهنگي دو كشور به دوران حاكميت سلجوقيان بزرگ بر مي گردد. در آن دوران زبان فارسي زبان رسمي دربار سلجوقي و آناتولي بوده است. مردم و شاهان سلجوقي اسامي ايراني براي فرزندان خود انتخاب مي كردند، به لحاظ ادبيات، موسيقي، انجام مناسك و مراسم ديني و بسياري از آداب و رسوم و معماري قرابت بسيار زيادي ميان آن دو وجود داشته است. اين وضعيت در طول دوران عثماني نيز با فراز و نشيبهاي نه چندان زياد تدوام پيدا كرد. آناتولي مركز استقرار و سكونت بسياري از شخصيت هاي ايراني و فارسي زبان چون مولانا، شمس تبريزي، فخرالدين عراقي، حاج بكتاش ولي و ... بود.
 
    در دوران جمهوريت تركيه نيز روابط حسنه و مودت آميزي ميان دو كشور برقرار شد، بطوريكه رضا خان (شاه پهلوي) در سفر طولاني خود به آنكارا بشدت تحت تأثير اقدامات آتاتورك قرار گرفت و اولين موافقت نامه فرهنگي نيز در سال 1337 با امضاي وزراي دو كشور رسيد. و از آن زمان تاكنون روابط فرهنگي دو كشور مطابق موافقت نامه و مبادلات فرهنگي هاي امضاء شده استمرار پيدا كرده است.
 
 
  رايزني فرهنگي سفارت جمهوري اسلامي ايران در استانبول و در داخل  کنسولگری سفارت جمهوري اسلامي واقع شده است. کنسولگری و ساختمان آن از سال 1230 شمسی ساخته  و شروع به فعالیت نموده است .
 
 
 ايجاد زمينه هاي همكاري در عرصه هاي فرهنگي و هنري با دولت و مردم بعهدة رايزني است. برقراري ارتباط با ايرانيان و تلاش براي حل معضلات فرهنگي آنان و برگزاري مراسم ملي و مذهبي با هدف ايجاد اخوت و آشنايي و ارتباط خانواده ها با يكديگر، برقراري ارتباط با شخصيت ها و مراكز فرهنگي ايراني و ترك، تبادل اطلاعات فكري و فرهنگي، آموزشي زبان فارسي، انجام پژوهش هاي مختلف در زمينه مشتركات فرهنگي و تاريخي و برگزاري سمينارهاي مختلف در زمينه هاي مورد توافق، بزرگداشت شاعران و نويسندگان بزرگ ايراني، برقراري نمايشگاههاي مختلف فرهنگي، هنري، برگزاري هفته هاي فيلم و فرهنگي، راهنمايي دانشجويان علاقمند به ادامة تحصيل در ايران و ... از جمله اموري هستند كه رايزني فرهنگي به انجام آنها مبادرت مي ورزد.    
 
 
 
 
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 3815 | بازدید امروز : 251 | کل بازدید : 643465 | بازدیدکنندگان آنلاين : 6 | زمان بازدید : 1.0937 


رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی در استانبول بر اساس موافقتنامه فرهنگی سال 1372 هجری شمسی برابر با 1993 میلادی میان دو کشور از سال 1374 هجری شمسی برابر با 1995 میلادی به معرفی فرهنگ ایران زمین در کشور ترکیه پرداخته و امیدوار است بتواند در توسعه روابط فرهنگی دو کشور نقش مهمی را ایفا کند.


            ترکیه، استانبول

         استانبول ،محله حوبیار، خیابان آنکارا ، جائیل اُغلو پلاک 1

سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران


         İstanbul / Türkiye

         Hobyar Mahallesi, Ankara Cd. No:1, 34112 Cağaloğlu, Fatih,  

  istanbul@icro.ir

  Tel: +90 2125191816 , +90 5326165565