چاپ        ارسال به دوست

برگزاری نشست ادبی با عنوا ن " موانع رسیدن به معرفت از دیدگاه مولانا" در دانشگاه مدنیت استانبول

 

نشست ادبی " موانع رسیدن به معرفت از دیدگاه مولانا "  با سخنرانی مولانا پژوه ،  استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه تهران دکتر ایرج شهبازی  و با  حضور استادان ، پژوهشگران ، دانشجویان زبان و ادبیات فارسی و کوروش مقتدری وابسته فرهنگی سرکنسولگری ج.ا.ایران در استانبول  در  دانشگاه مدنیت استانبول برگزار شد.

دکتر ایرج شهبازی در ابتدای این نشست  سوالاتی در خصوص معرفت و معرفت شناسی مطرح کردند و به توضیحاتی در خصوص  معرفت شناسی پرداختند.

استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه تهران افزود : از نظر مولانا معرفت امکان پذیر بوده و موانع رسیدن به معرفت از نظر  مولانا هشت مورد ( اغراض و امیال ، گناههای اخلاقی ، احساسات و عواطف ، فرافکنی و قیاس به نفس ، مستی ، تقلید ، ظاهر پرستی و عادتها )  است .  اندیشمندان بسیاری از جمله ارسطو معرفت مطابق واقعیت را  در علم  منطق می بینند ،  همچنین گروهی دیگر  روش ها و ابزارها را وسیله ای برای رسیدن به معرفت می دانند که مهمترین نقص آنها این می باشد که  از  انسان  به عنوان عامل شناسایی غافل مانده اند ،   اما مولانا در این خصوص وضعیت روحی و روانی شخص را یکی از عوامل مهم در معرفت می داند.

مولانا پژوه کشورمان در ادامه  درخصوص  موانع رسیدن به معرفت توضیح هایی ارائه  داده و در برخی موارد به ذکر داستان ها و حکایت های زیبا و جذابی  از مثنوی معنوی   پرداختند.

در پایان  کوروش مقتدری وابسته ی فرهنگی کشورمان در استانبول ضمن گفتگو با  استاد ایرج شهبازی از سخنان علمی و پژوهشی ایشان تشکر و قدردانی کردند.

 


١٩:٠٥ - 1398/05/18    /    شماره : ٧٣٤٠٥٦    /    تعداد نمایش : ١١٥خروج
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 77088 | بازدید امروز : 41 | کل بازدید : 646602 | بازدیدکنندگان آنلاين : 1 | زمان بازدید : 1.2500 


رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی در استانبول بر اساس موافقتنامه فرهنگی سال 1372 هجری شمسی برابر با 1993 میلادی میان دو کشور از سال 1374 هجری شمسی برابر با 1995 میلادی به معرفی فرهنگ ایران زمین در کشور ترکیه پرداخته و امیدوار است بتواند در توسعه روابط فرهنگی دو کشور نقش مهمی را ایفا کند.


            ترکیه، استانبول

         استانبول ،محله حوبیار، خیابان آنکارا ، جائیل اُغلو پلاک 1

سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران


         İstanbul / Türkiye

         Hobyar Mahallesi, Ankara Cd. No:1, 34112 Cağaloğlu, Fatih,  

  istanbul@icro.ir

  Tel: +90 2125191816 , +90 5326165565