چاپ        ارسال به دوست

درخشش کاریکاتوریست های ایرانی در سومین مسابقه بین المللی کاریکاتور یشیل آی در ترکیه

درخشش کاریکاتوریست های ایرانی در سومین مسابقه بین المللی کاریکاتور یشیل آی در ترکیه

 

طی مراسمی جوایز  برندگان سومین مسابقه بین المللی کاریکاتور یشیل آی  با  موضوع "اثر ورزش بر پیشگیری از  اعتیاد " در دفتر مرکزی یشیل آی در استانبول اهدا و از برگزیدگان آن تجلیل بعمل آمد.

 در این دوره از مسابقات که  به منظور افزایش توجه و آگاهی  جهانیان، مردم کشور ترکیه  و به ویژه جوانان در برابر اعتیاد برگزار گردید ، 414 شرکت کننده با 787 کاریکاتور از 51 کشور، با رویکرد طنز آمیز کاریکاتور به رابطه بین ورزش و اعتیاد پرداختند.

  جایزه نفر اول این مسابقه به  آشکین آیرانجی اوغلو از ترکیه  رسید . همچنین در این مسابقه به پنج نفر ازبرگزیدگان سایر کشورها از جمله امیر خالقی و خدایار ناروئی هنرمندان کاریکاتوریست ایرانی جوایزی اهدا شد. شرکت کنندگان بین المللی این مسابقه اغلب از کشورهای برزیل ، کوبا ، روسیه  ، ایران و چین  بودند.

در مراسم اهدا جوایز برندگان این  مسابقات مجاهد اوزترک ، رییس کل سازمان یشیل آی ، درباره ی فعالیت های این سازمان در مقابله با تنباکو، الکل، اعتیاد به مواد مخدر، و همچنین موضوعاتی مانند قمار، اعتیاد به فناوری وهمچنین فعالیت های آن  برای  محافظت، پیشگیری و افزایش آگاهی جامعه  توضیحاتی ارائه داده  و افزودند :  ما خوشحالیم که امروز برای یکی از پروژه های بین المللی مان گرد هم آمده ایم. امروز، مراسم اهدا جوایز سومین مسابقه بین المللی کاریکاتور  یشیل آی  را برگزار می کنیم. از 414 هنرمند ما که در مورد مسئله  مبارزه با اعتیاد با زبان طنز با پیام های جهانی تلاش می کنند، تشکر می کنیم. هم اکنون آنها نیز عضوی از یشیل آی هستند.

سلطان ایشیک مدیر کل  یشیل آی  هم  در سخنانی دراین مراسم گفتند: اعتیاد یک مشکل جدی است که جوانان را در جهان و در کشور ما تهدید می کند و آنها را از یک زندگی مولد جدا می کند، ایشان در ادامه افزودند :  یشیل آی به عنوان سازمانی که در 52 کشوردر حال فعالیت می باشد ،  تجربه ی خود را به عنوان یک موسسه فعال با دیگر سازمان های غیر دولتی به اشتراک می گذارد. با برگزاری اینگونه  مسابقات  ، فعالیت های ما متنوع می شود تا توجه عمومی به این مسئله مهم را جلب کنیم و حساسیت آن را افزایش دهیم . دراین  مسابقه بین المللی کاریکاتور، با بسیاری از کاریکاتوریست های با ارزش همکاری کردیم . کاریکاتورهایی که قدرت نفوذ در جامعه و به ویژه جوانان را دارند و با رویکرد طنز آمیز خود نسبت  به فعالیت های این سازمان ارزش بیشتری می دهند. وی همچنین از همه کسانی که در این مسابقه شرکت کردند ، تشکر و قدردانی  کردند.

داوران این مسابقه  کیفیت هنری، "جنبه طنز آمیز مناسب با موضوع، نفوذ اجتماعی و فرهنگی موضوع را  در زندگی روزمره را  از جمله موارد مهم  برای ارزشیابی آثار  در نظر گرفتند.

یشیل آی (هلال سبز) یک سازمان غیر انتفاعی است که در مبارزه با سیگار کشیدن، الکل و سایر اعتیاد مانند استفاده از مواد مخدر، و خدمات و روش های حفاظت را برای همه شهروندان، به ویژه جوانان تحت تاثیر مواد مخدر، فراهم می کند. این تشکل  پس از جنگ جهانی اول  در تاریخ 5 مارس 1920 میلادی در استانبول تاسیس شده است .

 

 


١٣:٢٤ - 1398/04/06    /    شماره : ٧٣٢١٦١    /    تعداد نمایش : ٢٩٢خروج
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 77064 | بازدید امروز : 17 | کل بازدید : 646520 | بازدیدکنندگان آنلاين : 1 | زمان بازدید : 1.1875 


رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی در استانبول بر اساس موافقتنامه فرهنگی سال 1372 هجری شمسی برابر با 1993 میلادی میان دو کشور از سال 1374 هجری شمسی برابر با 1995 میلادی به معرفی فرهنگ ایران زمین در کشور ترکیه پرداخته و امیدوار است بتواند در توسعه روابط فرهنگی دو کشور نقش مهمی را ایفا کند.


            ترکیه، استانبول

         استانبول ،محله حوبیار، خیابان آنکارا ، جائیل اُغلو پلاک 1

سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران


         İstanbul / Türkiye

         Hobyar Mahallesi, Ankara Cd. No:1, 34112 Cağaloğlu, Fatih,  

  istanbul@icro.ir

  Tel: +90 2125191816 , +90 5326165565