چاپ        ارسال به دوست

توسعه همکاریهای ایران و ترکیه در حوزه نسخ خطی و میراث مکتوب

 

دکتر اکبر ایرانی مدیر موسسه  میراث مکتوب  ، به همراه کوروش مقتدری ، وابسته ی فرهنگی سرکنسولگری  جمهوری اسلامی ایران در استانبول و دکتر داود اسپرهم استاد اعزامی وزارت علوم به  دانشگاه استانبول  با حضور در سازمان نسخ خطی ترکیه با دکترمحی الدین ماجد  رییس این سازمان در خصوص توسعه  همکاری های  دو کشور ایران وترکیه در زمینه نسخ خطی و میراث مکتوب  دیدار و گفتگو کردند.    

در این دیدار  دکتر محی الدین  ماجد رییس سازمان  نسخ خطی ترکیه ، ضمن خوشامد گویی در خصوص فعالیت های  سازمان  نسخ خطی ترکیه ،  حفظ و نگهداری این نسخ  و همچنین نشر برخی ازآثار توضیحانی ارائه داده و  افزودند: سازمان ما دارای سه مرکز  منطقه ای  در آنکارا ، استانبول، و قونیه است  ، 22 کتابخانه به این سازمان  وابسته هستند  که سه کتابخانه در شهر استانبول  و بقیه   در شهرهای دیگر ترکیه هستند ، در این کتابخانه ها و مراکز  270 هزارنسخ خطی  و 400 هزار نسخه چاپ سنگی  و سربی وجود دارد.بزرگترین کتابخانه ی وابسته به این سازمان کتابخانه ی سلیمانیه می باشد که دارای  بیش از 90 هزار نسخه خطی است . همچنین  این سازمان وابسته به وزارت فرهنگ  و توریسم ترکیه است  که درای مرکز مرمت  نسخ خطی ، پژوهش و انتشار  کتاب است .

دکتر اکبر ایرانی مدیر موسسه میراث مکتوب کشورمان هم با یادآوری اهمیت نسخ خطی برای بشریت گفتند  : ما یک موسسه ی  پژوهشی و غیر دولتی هستیم  ،  این موسسه در زمینه   ، متون کهن ، فرهنگ و  تمدن ایرانی اسلامی و ایرانشناسی  فعالیت داشته و تا کنون 400 جلد  کتاب ازسوی ما در موضوعات  تاریخ ، فلسفه و سایر علوم انسانی منتشر شده است. . در ادامه مدیر موسسه میراث مکتوب  پیشنهاد برگزاری نشست های مشترک متخصصان و کارشناسان  نسخ خطی دو کشور و همچنین چاپ ونشر مشترک برخی از آثار موجود در کتابخانه های سازمان  نسخ خطی ترکیه را دادند ،  که مورد استقبال رییس سازمان نسخ خطی ترکیه قرار گرفت .

مقتدری وابسته  فرهنگی کشورمان در استانبول هم در این دیدار با اشاره به  پژوهشهای صورت گرفته از سوی مراکز علمی وپژوهشی جمهوری اسلامی ایران  همانند موسسه میراث مکتوب در حوزه تصحیح و چاپ نسخ خطی  ، آمادگی وابستگی فرهنگی را برای توسعه روابط میان مراکز پژوهشی نسخ خطی ایران و ترکیه را اعلام کرد.

در پایان این دیدار از بخشهای مختلف سازمان نسخ خطی ترکیه  و کتابخانه سلیمانیه بازدید بعمل آمد .

 

 


١٢:٢١ - 1398/07/26    /    شماره : ٧٣٧٢٧٢    /    تعداد نمایش : ٥٢خروج
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 250509 | بازدید امروز : 49 | کل بازدید : 646552 | بازدیدکنندگان آنلاين : 1 | زمان بازدید : 1.3281 


رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی در استانبول بر اساس موافقتنامه فرهنگی سال 1372 هجری شمسی برابر با 1993 میلادی میان دو کشور از سال 1374 هجری شمسی برابر با 1995 میلادی به معرفی فرهنگ ایران زمین در کشور ترکیه پرداخته و امیدوار است بتواند در توسعه روابط فرهنگی دو کشور نقش مهمی را ایفا کند.


            ترکیه، استانبول

         استانبول ،محله حوبیار، خیابان آنکارا ، جائیل اُغلو پلاک 1

سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران


         İstanbul / Türkiye

         Hobyar Mahallesi, Ankara Cd. No:1, 34112 Cağaloğlu, Fatih,  

  istanbul@icro.ir

  Tel: +90 2125191816 , +90 5326165565