چاپ        ارسال به دوست

دیدار سرکنسول و وابسته فرهنگي جمهوري اسلامي ايران با مفتی جدید استانبول

 

  بختيار اسدزاده سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در استانبول ،  به همراه کوروش مقتدری وابسته فرهنگی  با حضور در مفتی گری استانبول با پروفسور محمت امین ماشالی مفتی  جدید استانبول در خصوص توسعه  همکاری های دینی و قرآنی دو کشور ایران و ترکیه دیدار و گفتگو کردند.

در ابتداي ديدار  پروفسور محمت امین ماشالی با خیر مقدم و خوشآمد گویی به سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در استانبول و همراهان گفت : ایران برای من از جایگاه ویژه و خاصی برخوردار است ، کشوری است با سابقه تاریخی و تمدنی . نخستین بار در سال 1986 به عنوان نماینده ترکیه در مسابقات بین المللی قرآن کریم به جمهوری اسلامی ایران رفتم. پس از آن چندین بار به عنوان داور مسابقات بین المللی قرآن در ایران حضور یافتم.

مفتی جدید استانبول ادامه داد: زبان فارسی در گذشته زبان دیوانی و ادبی ما بوده است و کلمات و واژگان بسیاری از زبان فارسی در زبان ترکی وجود دارد. بسیاری از آثار در حوزه فرهنگ و تمدن اسلامی به زبان فارسی نگاشته شده است. در ایران تفاسیرمتعددی در زمینه  قرآن نوشته شده است ، اخیرا هم با خبر شدیم تفسیر نمونه که از تفاسیر قرآن به زبان فارسی است  در حال ترجمه به زبان ترکی استانبولی است. آماده  همکاری با ایران در زمینه های دینی و قرآنی هستیم.

اسدزاده سرکنسول جمهوری اسلامی  ایران در استانبول  ضمن تبریک انتصاب پروفسور ماشالی به عنوان مفتی جدید استانبول و آرزوی موفقیت برای ایشان  اظهار داشت : ایران و ترکیه به عنوان دو کشور مسلمان و همسایه دارای اشتراکات فراوان دینی و فرهنگی هستند ، امیدوارم در دوره مسئولیت جنابعالی که استادی برجسته در زمینه  علوم قرآنی هستید همکاریها قرآنی و دینی دو کشور بیش از گذشته توسعه یابد

مقتدری وابسته فرهنگی سرکنسولگری ج.ا.ایران در استانبول ضمن تبریک به مفتی جدید  استانبول ، با تشکر از همکاریهای گذشته مفتی گری استانبول ،   آمادگی وابستگی فرهنگی را برای توسعه همکاریها  در زمینه های دینی و قرآنی میان دو کشور ایران و ترکیه را اعلام  کرد . وابسته فرهنگی کشور مان در استانبول در این دیدار  پیشنهاد برگزاری  نشست تخصصی میان استادان علوم قرآنی دو کشور ایران و ترکیه را در استانبول مطرح کردند که مورد استقبال مفتی استانبول قرار گرفت و مقرر شد این موضوع از سوی معاون بین الملل مفتی استانبول و وابستگی فرهنگی پی گیری شود. 

ملاقات با تعارفات معمول و تقدیم هدیه  از سوی سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در استانبول به مفتی جدید استانبول  به پایان رسید.

 

 


١٦:٤١ - 1398/05/16    /    شماره : ٧٣٣٩٤٧    /    تعداد نمایش : ١٢٢خروج
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 250519 | بازدید امروز : 24 | کل بازدید : 646585 | بازدیدکنندگان آنلاين : 3 | زمان بازدید : 1.4844 


رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی در استانبول بر اساس موافقتنامه فرهنگی سال 1372 هجری شمسی برابر با 1993 میلادی میان دو کشور از سال 1374 هجری شمسی برابر با 1995 میلادی به معرفی فرهنگ ایران زمین در کشور ترکیه پرداخته و امیدوار است بتواند در توسعه روابط فرهنگی دو کشور نقش مهمی را ایفا کند.


            ترکیه، استانبول

         استانبول ،محله حوبیار، خیابان آنکارا ، جائیل اُغلو پلاک 1

سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران


         İstanbul / Türkiye

         Hobyar Mahallesi, Ankara Cd. No:1, 34112 Cağaloğlu, Fatih,  

  istanbul@icro.ir

  Tel: +90 2125191816 , +90 5326165565