چاپ        ارسال به دوست

دیدار و گفتگو با مدیر مرکز کاربردی و تحقیقاتی فارابی دانشگاه استانبول

 

کوروش مقتدری وابسته ی فرهنگی سر کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در استانبول روز جمعه مورخ 18/5/98 با حضور در مرکز  کاربردی و تحقیقاتی  فارابی  اوراسیا  دانشگاه  استانبول( FAMER (با پروفسور عبد الله کیزیلجیک  ، مدیر این مرکز در خصوص توسعه ی همکاری های فرهنگی و ادبی دیدار و گفتگو کردند.

در این دیدار که دکتر علی گوزل یوز مدیر گروه زبانهای شرقی و زبان و ادبیات فارسی دانشگاه استانبول هم حضور داشتند ، دکتر عبدالله کیزیلجیک   ضمن تعارفات معمول و خوشامد گویی  به وابسته فرهنگی کشورمان گفت : این مرکز در تلاش است تا نیازیهای دانشجویان دانشگاه استانبول در زمینه های کاربردی و تحقیقاتی را بر آورده کند ،در همین راستا بزودی  دوره ها ی آموزشی و کارگاه های ترجمه زبان های  عربی ، فارسی ، روسی و قزاقی در این مرکز برگزار خواهد شد.  .

  وابسته فرهنگی سرکنسولگری ج.ا.ایران در استانبول ضمن تشکر از مدیر مرکز کاربردی فارابی دانشگاه استانبول برای توجه به زبان فارسی و برگزاری دوره ترجمه زبان فارسی  گفت : آثار فراوانی در زمینه ادبیات ، علوم انسانی و معارف اسلامی به زبان فارسی وجود دارد و در سالهای اخیر توجه مترجمان و ناشران  ترک به ترجمه این آثار افزایش یافته است . وی در ادامه به معرفی طرح تاپ  و گرنت در خصوص حمایت از ترجمه آثار از زبان فارسی به سایر زبانها از جمله زبان ترکی استانبولی  پرداخت .

برگزاری نشست های ادبی مشترک ، اختصاص بخشی از کتابخانه مرکز فارابی به آثار ترجمه شده از زبان فارسی به زبان ترکی استانبولی  ، بزرگداشت و تجلیل از  استادان  زبان و ادبیات فارسی و مترجمان برجسته وتوانای زبان فارسی  در ترکیه از جمله موضوعاتی بود که در این دیدار مورد بحث و گفتگو قرار گرفت .

مرکز کاربردی و تحقیقات فارابی اوراسیا دانشگاه  استانبول در 5 دسامبر 2016  میلادی  تاسیس شد. این مرکز در زمینه برگزاری سمینار های علمی و دوره های تخصصی و آموزشی فعالیت می نمایند. . مرکز فارابی دانشگاه استانبول  با توجه به نیازهای دانشجویان و  فرهیختگان کشور ترکیه و منطقه ی اوراسیا به منظور کمک ، سازماندهی مطالعات و فعالیت های علمی، فرهنگی ، اجتماعی و به منظور بهبود همکاری و همبستگی با کشورها ی دیگر تاسیس شده است .

 


١٠:٤٠ - 1398/05/25    /    شماره : ٧٣٤٣٤٠    /    تعداد نمایش : ٦٨خروج
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 74205 | بازدید امروز : 158 | کل بازدید : 635929 | بازدیدکنندگان آنلاين : 10 | زمان بازدید : 1.4219 


رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی در استانبول بر اساس موافقتنامه فرهنگی سال 1372 هجری شمسی برابر با 1993 میلادی میان دو کشور از سال 1374 هجری شمسی برابر با 1995 میلادی به معرفی فرهنگ ایران زمین در کشور ترکیه پرداخته و امیدوار است بتواند در توسعه روابط فرهنگی دو کشور نقش مهمی را ایفا کند.


            ترکیه، استانبول

         استانبول ،محله حوبیار، خیابان آنکارا ، جائیل اُغلو پلاک 1

سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران


         İstanbul / Türkiye

         Hobyar Mahallesi, Ankara Cd. No:1, 34112 Cağaloğlu, Fatih,  

  istanbul@icro.ir

  Tel: +90 2125191816 , +90 5326165565