چاپ        ارسال به دوست

زنان سهم مهمی در عرصه فرهنگ، هنر و ادب ایران داشته اند


وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: زنان ایرانی از گذشته تاکنون سهم مهم و قابل توجهی در عرصه فرهنگ و هنر، ادب کشور داشته اند.
به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، سید عباس صالحی روز دوشنبه در جشن میلاد کوثر و بزرگداشت روز زن که با حضور معصومه ابتکار معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده در تالار وحدت برگزار شد، افزود: یکی از حوزه های قابل توجه که زنان در آن حضور موثر دارند فرهنگ، هنر و ادب جامعه ایران است.
وی ادامه داد: بخش زیادی از هنرها و صنایع دستی ما مدیون و وامدار حضور خلاقانه زنان هنرمند است. بنابراین اگر از چیزی به نام صنایع دستی و هنرهای سنتی سخن می گوییم و از آن به عنوان بخشی از گوهر و هویت ایرانی یاد می کنیم، زنان زیادی پای آن نشسته اند و آنها را به آسمان زیبایی برده اند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: زنان ایرانی در حوزه های مختلف و صنعت فرش، قالی، گلیم، مینیاتور، سفالگری و تولید لباس های متنوع هنرمندانه در زیست بوم ایران نقش داشته و با نقوش خود آن را تبدیل به حوزه ماندگار کردند حوزه ای که نه فقط در گذشته بلکه در آینده هم جریان دارد.
صالحی با اشاره به این مطلب که زنان در بخش فرهنگ و ادب نیز سابقه طولانی دارند، گفت: این افراد به خصوص در دهه های معاصر سهم قابل توجه و متمایزی در فرهنگ، هنر و ادب ایران داشته اند و در این حوزه بر اساس آمارها روند تصاعدی قابل توجهی را شاهد هستیم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، با ارائه آماری از فعالیت زنان و مردان در حوزه داستان نویسی در بازه زمانی 1310 - 1339 گفت: در این مدت تعداد مردان 270 نفر و تعداد زنان 25 نفر بوده اما این روند در دهه اخیر نشان می دهد حضور زنان داستان نویس به صورت تصاعدی افزایش یافته است.
به گفته صالحی، در فاصله سال های 1340 تا 1349 تعداد 130 مرد و 25 زن در داستان نویسی فعال بودند و این آمار نشان دهنده نسبت پنج برابری مردان به زنان در این عرصه است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه این آمار در سال 1363 به تعداد 241 مرد و 28 زن رسیده، افزود: در این بازه زمانی هنوز فاصله 10 برابری وجود دارد اما در سال 73 این فاصله به چهار برابر کاهش یافت و به عبارتی تعداد مردان داستان نویس 304 و زنان داستان نویس 95 نفر بود.
صالحی با اشاره به آمار سال 93، تعداد داستان نویسان مرد را یکهزار و 738 و داستان نویسان زن را یکهزار و 648 نفر عنوان کرد و گفت: در این سال این تعداد تقریبا برابر شده است.
به گفته وی، فاصله های 10 برابری در این بازه زمانی به فضای تعادل در تولید ادبیات داستانی رسیده است.
صالحی همچنین آماری درباره روند رو به رشد کتاب های شعر منتشر شده در دهه های مختلف ارائه کرد و گفت: در سال 63 تعداد مردانی که کتاب شعر منتشر کردند، 353 و تعداد زنان 12 نفر بوده است که این نشان از فاصله 30 برابری دارد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی توضیح داد: این آمار در سال 73 به 467 و 55 رسید که نشان از فاصله نه برابری دارد، در حالیکه در سال 83 این فاصله به سه برابر کاهش یافت.
به گفته صالحی، تعداد زنانی که در سال 83 کتاب شعر منتشر کردند 496 و تعداد مردان هزار و 722 نفر است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه این عدد در سال 93 به 2 هزار و 859 مرد و یکهزار و 312 زن تغییر یافته، افزود: این رقم نشان می دهد که از فاصله 30 برابری در سال 63 به فاصله دو برابر رسیده ایم. یعنی حجم قابل توجهی از این فاصله ها کاهش یافته است.
صالحی در بخشی دیگر از سخنان خود گفت: ۱۴۵۰ زن فعال در حوزه سینما از بیمه صندوق اعتباری هنرمندان استفاده می‌کنند و این عدد در حوزه نمایش، موسیقی و هنرهای تجسمی به ترتیب ۳۴۰، ۱۱۷۳ و ۴۰۴۷ است.
وی گفت: با یک استعداد قابل توجهی در حوزه فرهنگ و ادب زنان مواجه هستیم، البته حوزه دیگری که زنان در آن حضور چشمگیر دارند بازار فرهنگ و هنر است به عبارتی آنها در تولید و توزیع کالاهای هنری نقش به سزایی دارند.
عضو کابینه تدبیر و امید ادامه داد: نام ناخوانا و گمشده زنان در بسیاری از حوزه ها به چشم می خورد. واقعیت این است که در رگ رگ قالی، گلیم و سفال مینیاتور و همه هنرهای سنتی نقش زنان و مادران ایرانی به چشم می‌خورد، هرچند در هنرهای معاصر همچنین فضایی را شاهد هستیم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: جوهره انقلاب اسلامی این بود که زنان در مشارکت های اجتماعی فعال تر حضور پیدا کنند، بنابراین امیدواریم در دولت تدبیر و امید این مسیر با تکاپوی بیشتری دنبال شود.


١٠:٠١ - 1396/12/23    /    شماره : ٧٠١٠٢٦    /    تعداد نمایش : ١٩٤خروج
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 63143 | بازدید امروز : 160 | کل بازدید : 582060 | بازدیدکنندگان آنلاين : 10 | زمان بازدید : 1.2500 


رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی در استانبول بر اساس موافقتنامه فرهنگی سال 1372 هجری شمسی برابر با 1993 میلادی میان دو کشور از سال 1374 هجری شمسی برابر با 1995 میلادی به معرفی فرهنگ ایران زمین در کشور ترکیه پرداخته و امیدوار است بتواند در توسعه روابط فرهنگی دو کشور نقش مهمی را ایفا کند.


            ترکیه، استانبول

         استانبول ،محله حوبیار، خیابان آنکارا ، جائیل اُغلو پلاک 1

سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران


         İstanbul / Türkiye

         Hobyar Mahallesi, Ankara Cd. No:1, 34112 Cağaloğlu, Fatih,  

  istanbul@icro.ir

  Tel: +90 2125191816 , +90 5326165565