چاپ        ارسال به دوست

برگزیده نهمین جشنواره فارابی:

تعامل دانشگاه و رسانه سبب تعمیق آگاهی در جامعه می شود

روح الله بهرامی روز جمعه در گفت وگو با خبرنگار گروه فرهنگی ایرنا افزود: رسانه و دانشگاه در دو سطح متفاوت رسالت مشترکی دارند، بویژه اگر از منظر آموزش انسانی و تولید محتوای آگاهانه، منظور از دانشگاه و علم، تولید دانش در حوزه و قلمرو علوم انسانی باشد، حال اگر این وجه اشتراک را در نظر بگیریم این دو بسیار بیشتر از آنچه که تصور می کنیم به یکدیگر نزدیک هستند.
وی اظهار کرد: با توجه به وجود چنین رسالت مشترک و چنین هدف واحدی، رسانه و دانشگاه باید همکاری های مداوم و مشترکی در عرصه تولید دانش و ایجاد آگاهی دانش محور با یکدیگر داشته باشند، اگر رسالت خبرنگار تولید خبر، اطلاع رسانی، آگاهی بخشی، ارتقاء دانایی و انتشار آگاهی تعالی بخش در جامعه است تا انسان را از ماهیت رخدادها و پدیدارهایی که در پیرامونش در حال وقوع بوده آگاه کند و علل و اسباب آنها را بدرستی به جامعه بفهماند، همین امر نیز رسالت و ماهیت اساسی علم و دانشگاه بویژه در حوزه علوم انسانی، علوم رفتاری و دانش های تاریخی و اجتماعی را تشکیل می دهد.
برگزیده ویژه علوم انسانی در نهمین جشنواره بین المللی فارابی ادامه داد: به منظور دستیابی درست به این هدف مشترک، جامعه دانشگاهی و اصحاب رسانه باید در کنار یکدیگر به همکاری نزدیک بپردارند که متاسفانه در حوزه رسانه بخاطر غلبه نگرش های حزبی، جریانی و سیاسی و در دانشگاه بخاطر نگرش های انزوا جوایانه و گاه فروتنانه این اتفاق و اتصال بخوبی برقرار نمی شود.
به گفته بهرامی، دانشگاه و بویژه حوزه علوم انسانی قلمرو راهبردی برای تعیین خط مشی ها و بنیادهای اخلاقی، ارزشی، علمی و انتقادی جوامع و سیستم های مدیریتی و حاکمیتی بوده و کلید برخورد صحیح و حل معضلات و مشکلات مدیریتی و اجتماعی جامعه بشمار می آید.
وی با بیان اینکه اعتماد به رسانه ها در پیوند با مرجع علمی و مراکز تولید دانایی و دانشگاه برای جامعه رشد چشمگیری پیدا می کند، افزود: این پیوند بیشتر اصحاب رسانه و اصحاب علم و جامعه دانشگاهی برای تعالی جامعه یک ضرورتی جدی و اجتناب ناپذیر و فوری است.
بهرامی با بیان اینکه علوم انسانی در جامعه ما جایگاه علمی، فرهنگی و تمدنی دارد، تصریح کرد: در شرایط کنونی وظیفه نخبگان، سیاستگذاران و برنامه ریزان علمی، همکاری مستمر و مدام برای رفع معایب و تقویت نقاط قوت، چاره اندیشی و باز اندیشی در دو عرصه تولید علم و اصلاح ساختار نهادی علمی برای خروج از شرایط موجود و ایجاد شرایط مطلوب تر است.
وی ابراز امیدواری کرد، همه دلسوزان و دغدغه مندان در دو عرصه رسانه و دانشگاه وظایف خود را بدور از هرگونه تنگ نظری های کوتاه مدت به انجام برسانند.
جشنواره بین‌المللی فارابی ویژه تحقیقات علوم انسانی و اسلامی از سال 1387 پایه گذاری شده و نهمین دوره این جشنواره با حضور دکتر حسن روحانی، رئیس جمهوری و منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری روز یکشنبه (24 دی ماه) با تجلیل از 42 پژوهشگر برتر از میان چهار هزار و 183 اثر در گروه های دوازده گانه پایان یافت.
رشته های جشنواره فارابی شامل «تاریخ، جغرافیا و باستان شناسی»، «حقوق»، «زبان و ادبیات»، «علوم اجتماعی و علوم ارتباطات»، «علوم اقتصادی، مدیریت و حسابداری»، «علوم تربیتی، روان شناسی، علوم رفتاری و تربیت بدنی»، «علوم سیاسی، روابط بین الملل و مطالعات منطقه ای»، «فقه، اصول، علوم قرآنی و حدیث»، «فلسفه، کلام، اخلاق، ادیان و عرفان»، «فناوری اطلاعات، اطلاع رسانی و کتابداری»، «مطالعات انقلاب اسلامی و امام خمینی (ره)»، «مطالعات هنر و زیبایی شناسی» و «سایر بخش ها» است.


١٢:١٠ - 1396/10/30    /    شماره : ٦٩٦٦٦٥    /    تعداد نمایش : ١٧١خروج
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 61557 | بازدید امروز : 82 | کل بازدید : 576902 | بازدیدکنندگان آنلاين : 16 | زمان بازدید : 0.9687 


رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی در استانبول بر اساس موافقتنامه فرهنگی سال 1372 هجری شمسی برابر با 1993 میلادی میان دو کشور از سال 1374 هجری شمسی برابر با 1995 میلادی به معرفی فرهنگ ایران زمین در کشور ترکیه پرداخته و امیدوار است بتواند در توسعه روابط فرهنگی دو کشور نقش مهمی را ایفا کند.


            ترکیه، استانبول

         استانبول ،محله حوبیار، خیابان آنکارا ، جائیل اُغلو پلاک 1

سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران


         İstanbul / Türkiye

         Hobyar Mahallesi, Ankara Cd. No:1, 34112 Cağaloğlu, Fatih,  

  istanbul@icro.ir

  Tel: +90 2125191816 , +90 5326165565