چاپ        ارسال به دوست

ديدار وابسته فرهنگی سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در استانبول با ريیس دانشگاه "اسکودار" تركيه

روز پنجشنبه مورخ 28/10/1396 عبدالرضا راشد "وابسته فرهنگی سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در استانبول با پروفسور نزهت تارهان "ريیس دانشگاه اسکودار تركيه" دیدار و گفتگو نمود.

در این دیدار عبدالرضا راشد با اشاره به مشترکات دینی ، فرهنگی و مناسبات تاریخی دو کشور از پیشنهاد مسئولین  دانشگاه اسکودار استانبول در زمینه توسعه همکاریها و مبادله استاد و دانشجو بین مراکز فرهنگی، علمی و دانشگاهی دو کشور استقبال کرد. وی با اشاره به جایگاه دانش و دانشگاه در توسعه و پیشرفت کشورها گفت: علم و دانش، عامل اصلی توسعه و پیشرفت در جهان بوده و امروز برخی کشورهای جهان غرب با تمرکز و توجه به خرد و دانش به وي ادامه داد: در گذشته نه چندان دور کشورهای اسلامی با تأسیس مراکز علمی جایگاه رفیعی در جهان داشتند و امروزه دانشمندان و اساتید کشورهای اسلامی وظیفه دارند که با توسعه همکاریهای خود با یکدیگر و با مجاهدت علمی جایگاه فراموش شده را دوباره احیاء كنند.

وابسته فرهنگی كشورمان افزود: امروز نظام جمهوری اسلامی ایران علیرغم تلاش‌ها و کارشکنی‌ها و تحریم‌های همه‌جانبه نظام استکبار، با اتکا به خویش پیشرفت‌های زیادی را داشته است و جوانان و دانشجویان ایرانی سهم زیادی در تولید علم و دانش به دست آورده‌اند و در مجامع علمی دنیا به جایگاه‌های بالایي دست یافته‌اند و این مسیر همچنان ادامه دارد. راشد در بخش ديگري از سخنانش با اشاره به استانداردهای موجود در وزارت علوم و فناوری كشورمان، شناسایی و تأیید علمی مدارک دانشگاه "اسکودار" را منوط به جایگاه علمی و دروس ارايه شده در این دانشگاه عنوان كرد. وي در پايان علاقمندی و آمادگی وابستگی فرهنگی ايران را برای برگزاری همایش‌های مشترک در موضوعات مختلف فرهنگی و اجتماعی، هفته‌های فیلم و برگزاری کلاس‌های آموزش زبان فارسی و برپایي نمایشگاه‌های مختلف، اعلام كرد.

پروفسور نزهت تارهان "ريیس دانشگاه اسکودار تركيه" نیز طی سخنانی با عنوان اینکه دانشگاه اسکودار خواهان توسعه همکاریهای خود با دانشگاههای ایران بوده و مناسبات دوستانه دو کشور ایران و ترکیه ایجاب می کند که روابط فرهنگی بین دو کشور بیش از این باشد گفت: " بدنبال مذکرات قبلی معاون دانشگاه به جناب عالی  مقرر شده است از ترم های آینده درس اموزش بان فارسی به عنوان درس اختیاری برای دانشجویان در نظر گرفته شود و امیدواریم از مساعدت های شما هم برخورداریم شویم ."

ایشان همچنین به تلاش دشمنان دو کشور و امریکا برای ایجاد تفرقه در بین صف مسلمین و بطور اخص در میان ایران و ترکیه هم اشاره و خواهان ایفای نقش نخبگان فرهنگی دو کشور شده و بر آمادگی دانشگاه خویش برای همکاری های دانشگاهی تاکید نمودند .

پروفسور نزهن تارهان  اضافه کرد: "ما هم فکر می‌کنیم با همکاری علمی بین کشورهای جهان اسلام، منزلت گذشته قابل احیاء است و بر این اساس همواره در تلاش برای کمک به گسترش مناسبات ترکیه با ایران هستیم وي گفت: دانشگاه اسکودار حدود 16 هزار دانشجو دارد که 500 تن از آنان اتباع 8 کشور خارجی هستند."

پروفسور محسن کوانوک همچنین به چشم‌انداز آینده دانشگاه اسکودار اشاره کرد و گفت: بسیار به سفر به ایران می باشم . ایشان به برگزاری اجلاسی از سوی سازمان کنفرانس اسلامی با همکاری مرکز تحقیقاتی ایسام در سال جاری هم اشاره و با توجه به عضویت خویش در شورای تصمیم گیری در اجلاس مذکور خواستار حضور شخصیت های مطرح ایرانی شدند .


١٢:١٩ - 1396/10/29    /    شماره : ٦٩٦٥٩٠    /    تعداد نمایش : ١٦٩خروج
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 61552 | بازدید امروز : 67 | کل بازدید : 576887 | بازدیدکنندگان آنلاين : 16 | زمان بازدید : 1.0313 


رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی در استانبول بر اساس موافقتنامه فرهنگی سال 1372 هجری شمسی برابر با 1993 میلادی میان دو کشور از سال 1374 هجری شمسی برابر با 1995 میلادی به معرفی فرهنگ ایران زمین در کشور ترکیه پرداخته و امیدوار است بتواند در توسعه روابط فرهنگی دو کشور نقش مهمی را ایفا کند.


            ترکیه، استانبول

         استانبول ،محله حوبیار، خیابان آنکارا ، جائیل اُغلو پلاک 1

سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران


         İstanbul / Türkiye

         Hobyar Mahallesi, Ankara Cd. No:1, 34112 Cağaloğlu, Fatih,  

  istanbul@icro.ir

  Tel: +90 2125191816 , +90 5326165565