چاپ        ارسال به دوست

پرفسور ارباش:

جهان اسلام را به اتحاد و وحدت فرامی‌خوانیم

پرفسور علی ارباش رئیس سازمان «دیانت» ترکیه دیدار با رهبران و اندیشمندان مسلمان در ایالت مریلند آمریکا طی سخنانی گفت: "مسلمانان، به دلیل تفاوت‌های نژادی و اخیر اختلافات مذهبی دچار تفرقه شده اند. ما تمام جهان اسلام را به اتحاد و وحدت فرامی‌خوانیم".

ادامه سخنان استاد ارباش در نشست مذکور به شرح زیر است:

"تمدن اسلامی طی قرون متمادی، همزیستی مسالمت آمیز در جوامع با زبان ها، نژادها و فرهنگ های مختلف را فراهم کرده است. تفاوت‌های نژادی و جغرافیایی ما نشانگر غنای ما بوده و هرگزباعث اختلاف نخواهد شد.

آیه «مؤمنان برادران هم هستند» تاکید می کند که همواره ایمان مان را در راس امور دیگر قرار دهیم. در جوامع مربوطه به بسیاری از دولت های بزرگ اسلامی از جمله امویان، سلجوقی‌ها و عثمانی‌ها همه انسانها در صلح زندگی می کردند.

در بستر زمان بذر تفکیک قومیتی در جامعه اسلامی پاشیده شد. صد سال پیش، ملت اسلامی زیر یک سقف جمع شده بودند. از برنامه ها و اقدامات پشت صحنه برخی که قصد دارند مسلمانان را به گروه های کوچک قومی تقسیم کنند و از یک کشور 40 دولت کوچک بسازند نیز آگاهیم.

همه باید بدان واقف باشیم. در طول تاریخ دیده ایم که اگر دولتی تقسیم شود، شاهد چگونگی تضعیف قدرت آن و چگونگی تشکیل دولت های کوچکی و نظم استثماری آنها خواهیم بود.

در گذشته مسلمانان را با سوءاستفاده از تفاوتهای قومیشان عیله همدیگر می شوراندند. اکنون فضای هرج و مرج در دنیای اسلام با نوعی فرقه گرایی از طریق گروههای تروریستی ایجاد شده است. نباید اجازه فعالیت به آنها داده شود. تفاوت مذهبی غنا، اما فرقه‌گرایی خطاست.

ادیان و اعتقادات مختلف حقایق جهان هستند، اما استفاده از این تفاوت به عنوان وسیله اعمال تبعیض، برای انسانیت خطرناک است. پیام اصلی اسلام، فراخوانی به صلح است.

در قرآن کریم و سنت پیامبر (ص) مسلمانان به وحدت و همزیستی مسالمت آمیز دعوت شده اند. مسلمانان آمریکا مسئولیت بزرگی در رابطه از بین بردن تصویر منفی اسلام و نشان دادن حقیقت آن در جوامع خود بر عهده دارند".


١١:٣٠ - 1396/10/23    /    شماره : ٦٩٥٩٩٢    /    تعداد نمایش : ٧٢خروج
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 61547 | بازدید امروز : 50 | کل بازدید : 576870 | بازدیدکنندگان آنلاين : 15 | زمان بازدید : 1.4375 


رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی در استانبول بر اساس موافقتنامه فرهنگی سال 1372 هجری شمسی برابر با 1993 میلادی میان دو کشور از سال 1374 هجری شمسی برابر با 1995 میلادی به معرفی فرهنگ ایران زمین در کشور ترکیه پرداخته و امیدوار است بتواند در توسعه روابط فرهنگی دو کشور نقش مهمی را ایفا کند.


            ترکیه، استانبول

         استانبول ،محله حوبیار، خیابان آنکارا ، جائیل اُغلو پلاک 1

سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران


         İstanbul / Türkiye

         Hobyar Mahallesi, Ankara Cd. No:1, 34112 Cağaloğlu, Fatih,  

  istanbul@icro.ir

  Tel: +90 2125191816 , +90 5326165565