چاپ        ارسال به دوست

برشي از يك کتاب؛

«کفش‌های مکاشفه»

«کفش‌های مکاشفه» مثنوي اشعار مرحوم احمد عزیزی با مقدمه محمدحسین جعفریان است كه گروه انتشارات بين‌المللي الهدي وابسته به سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي آن را در سال 1394 منتشر كرد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، «کفش‌های مکاشفه» در قطع رقعی، 340 صفحه و شمارگان 2000 نسخه وارد بازار نشر شده است.

در مقدمه چاپ اول اين كتاب آمده است: «مثنوي «کفش‌های مکاشفه» شايد يكي از مهمترين آثار ادبي منتشر شده در سال‌هاي پس از انقلاب باشد. پيش از آن كه اثر به چاپ برسد و پس از طبع، صاحبنظران بسياري آن را يك واقعه مهم در ادبيات انقلاب اسلامي عنوان كردند.

«کفش‌های مکاشفه» هم مورد ستايش قرار گرفته است و هم مورد انتقاد.

منتقدين از اين اثر درباره زيبايي كم‌سابقه و نوآوري‌هاي بسيار آن حرفي ندارند. بلكه بيشتر به خاطر همين چهره‌هاي منحصر به فرد اثر است كه انتقاد از برخي جنبه‌هاي ديگر آن را لازم مي‌شمردند. اگر مكاشفه‌هاي ادبي عزيزي تا اين حد زيبا نبود يا اين اندازه رنگ ماندگاري نداشت يا لااقل اين مقدار روح انقلاب اسلامي را در خود نمي‌سرشت، مي‌شد از برخي نكات آن گذشت. اما بدين صورت كه هست «بيراهه‌اي پيش پاي ادبيات انقلاب باز خواهد كرد.» اين لب حرف برخي از مهم‌ترين منتقدين از اشعار احمد عزيزي بوده است.

در سال‌هاي پس از انقلاب شايد اين اول‌بار باشد كه راه ادبي يك شاعر اينگونه مورد نقد قرار مي‌گيرد. اين براي ادبيات كشور پديده ميموني است. اين يك گام به جلو در نقد ادبي ماست ـ و احتمالاً يك گام به جلو در ادبيات معاصر ما. وجود نقد قوي، عميق و همه‌جانبه از ضروري‌ترين لوازم پيشرفت هنر است. هنرمندان كه روحي زودرنج دارند شايد چندان ارتباطي ميان رشد بيان لطيف خويش و زبان گزنده نقادان پيدا نكنند ...»

همچنين در مقدمه محمدحسین جعفریان در «کفش‌های مکاشفه» منتشرشده از سوي انتشارات الهدي، مي‌خوانيم: «دو سه روزي در منزل يك روستايي ميهمان بوديم. او در عمر پنجاه و چند ساله‌اش نه ماشين ديده بود و نه برق و نه شكر خدا تلويزيون و ... خانه‌اي داشت كه كف آن با كاه فرش شده بود. در و پنجره نداشت. ديوارها كاهگلي و ... اما چند جلد كتاب داشت كه سرِ ما به همان‌ها گرم شد.

حيرت‌آور آن بود كه يكي از كتاب‌ها مجموعه شعر قطور «كفش‌هاي مكاشفه» احمد عزيزي بود.

بي‌ترديد اگر به تاريخچه ادبيات انقلاب نگاهي هر چند گذارا بياندازيم، سال‌هايي متمادي مي‌بينيم كه دو نام «احمد عزيزي» و «يوسفعلي ميرشكاك» درخشان‌ترين و بي‌شك مؤثرترين شاعران آن بودند.

در اين ميان احمد عزيزي، روزگاري دراز، اسطوره شاعران جوان سرزمين خود بود.»


١٠:٥٢ - 1396/09/12    /    شماره : ٦٩٢٥٥٢    /    تعداد نمایش : ٢٣٤



خروج




آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 56095 | بازدید امروز : 114 | کل بازدید : 556315 | بازدیدکنندگان آنلاين : 14 | زمان بازدید : 1.0781 


رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی در استانبول بر اساس موافقتنامه فرهنگی سال 1372 هجری شمسی برابر با 1993 میلادی میان دو کشور از سال 1374 هجری شمسی برابر با 1995 میلادی به معرفی فرهنگ ایران زمین در کشور ترکیه پرداخته و امیدوار است بتواند در توسعه روابط فرهنگی دو کشور نقش مهمی را ایفا کند.


            ترکیه، استانبول

         استانبول ،محله حوبیار، خیابان آنکارا ، جائیل اُغلو پلاک 1

سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران


         İstanbul / Türkiye

         Hobyar Mahallesi, Ankara Cd. No:1, 34112 Cağaloğlu, Fatih,  

  istanbul@icro.ir

  Tel: +90 2125191816 , +90 5326165565