چاپ        ارسال به دوست

عيد قربان در ترکيه ، نمود همياري و احسان اسلامي

عيد قربان در ترکيه ، نمود همياري و احسان اسلامي  
 
 
عيد قربان به عنوان بزرگترين عيد درترکيه با شور و شوق مردم مسلمان اين کشور همراه است و بهترين نمود همياري و احسان اسلامي در اين کشور به شمار مي رود .  
 
  جامعه ترکيه در آستانه عيد قربان در تکاپوي آمادگي براي برگزاري آئينهاي ويژه و ديد و بازديد ، ذبح قرباني و احسان و تعاون است. 
بر اساس عرف محلى در همه نقاط ترکيه هر کسى که قدرت مالى خريد گوسفند قربانى را داشته و بدهکار نباشد، در سه روز از تعطيلات چهار روزه عيد قربان گوسفند يا گوساله اى را به عنوان قربانى ذبح مي کند. 
از هم اکنون دهها هزار راس گوسفند و گوساله با کاميونها در جاده هاي ترکيه به سوي مراکز فروش و ذبح در حرکت هستند و برخي از مردم چند روز مانده به عيد قربان ، قرباني خود را خريداري و با تزئين آن منتظر اين عيد بزرگ مي مانند . 
نکته جالبي که در جامعه ترکيه در عيد قربان به چشم مي خورد توزيع گوشت قربانيها به فقيران و مستمندان است ، به طوري که هفته ها پس از عيد قربان همه مردم ترکيه اعم از فقير و غني در يخچالهاي خود گوشت دارند و کار قصابيها مدتي کساد مي ماند. 
در عيد قربان گاهى چند خانواده از يک فاميل يا همسايه ، مشترکا گاو يا گوساله خريدارى کرده و قربانى مي کنند. 
نزديک به اتفاق مردان و فرزندان پسر ترکيه در نمازعيد قربان که در مساجد محل در سراسر کشور برگزار مي شود، شرکت مي کنند. 
نماز عيد قربان با شکوه تمام و با حضور سران سياسي و دولتي ترکيه در مساجد محل در سراسر کشور برگزار مي‌شود. 
وقتي پدران از نماز برمي گردند کليه اعضاي خانواده از بزرگ تا کوچک با يکديگر روبوسي مي کنند، کام خود را شيرين کرده و همگي باهم بر سر سفره عيد مي نشينند. 
سپس آناني که قرباني دارند براي ذبح و توزيع گوشت قرباني آماده مي شوند. 
روحيه تعاون در ايام عيد قربان در جامعه ترکيه به اوج مي رسد، کودکان و نوجوانان عيدى مي گيرند، کمکهاى مالى به تنگدستان افزايش مي يابد. 
طبق عرف مرسوم ديدار از خانواده هايى که يکى از نزديکان آنان در فاصله عيد فطر و عيد قربان فوت کرده است ، در اولويت برنامه خانواده ها قرار دارد و آشنايان ، رعايت اين اصل را وظيفه الزامى تلقى مي کنند. 
به باور مردم ترکيه ، ديد و بازديدهاى عيد قربان علاوه بر اجر اخروى، موجب يکدلى، همبستگى و تحکيم روابط خانوادگى و انسانى مي شود و کينه وعداوتهاى گذشته را از ميان بر مي دارد. 
در عيد قربان ، زيارت اهل قبور، پوشيدن لباس‌هاي نو، ديد و بازديد خويشان و دوستان و آشنايان مرسوم مي‌باشد. 
چند روز مانده به عيد قربان خانه تکانيها و پخت و پز شيرينيجات مخصوص عيد در منازل شروع مي شود و خريدهاي عيد به ويژه تهيه لباسهاي نو براي کودکان که از ويژگيهاي اعياد بزرگ است ، شور و شعف وصف ناپذيري را در مردم ترکيه ايجاد مي کند . 
برخي از سنن عيد قربان در ترکيه شباهت زيادي به آئينهاي عيد نوروز در ايران دارد. 
حال و هواي کودکان ترکيه در عيد قربان تداعي کننده هيجان کودکان ايراني در عيد نوروز است و به همين علت کودکان از مدتها قبل با بي صبري در انتظار اين عيد به سر مي برند. 
در ترکيه يک شور کودکانه به رسمي ديرينه بدل شده است، به گونه اي که در شب عيد بيشتر کودکان کفش و لباسهاي نو خود را بر سر بالينشان گذاشته و با هيجان روز عيد به خواب مي روند. 
آنان روز بعد، صبح زود از خواب بيدار شده و لباسهاي نو را بر تن مي کنند و از پدرانشان به هنگام بازگشت از نماز عيد قربان استقبال مي کنند . 
در خانه ها شيريني پخته مي شود و با شيريني خانگي از ميهمانان پذيرايي مي گردد. 
در عيد قربان همچنين رسم است کساني که با هم کدورتي داشته و يا به اصلاح با هم قهر هستند ، به يمن اين روز بزرگ به سراغ هم رفته و با هم آشتي مي کنند. 
ترکها در اين روز، اول از همه به دست بوسي سالخوردگان و عيادت بيماران مي روند و از آنها دلجويي کرده و براي سلامتيشان دعا مي کنند . 
براي کودکان يتيم لباسهاي نو تهيه کرده و به آنها هديه مي دهند، چرا که مانند تمامي مسلمانان معتقدند شاد کردن دل کودکان اجر زيادي نزد خداوند دارد . 
مردم ترکيه روز سه شنبه آينده و در عيد قربان يک بارديگر اين رسم و آئين زيبا را به جاي خواهند آورد و جامعه ترکيه از هم اکنون تکاپوي زيادي را براي گذراندن 
نه روز تعطيل عيد قربان ، برنامه هاي مسافرتي ، خريد و خانه تکاني را آغاز کرده است.


١٧:٤٣ - 1397/05/25    /    شماره : ٧١٠٩٧٦    /    تعداد نمایش : ٢٢٠خروج
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 244098 | بازدید امروز : 41 | کل بازدید : 629137 | بازدیدکنندگان آنلاين : 9 | زمان بازدید : 1.5937 


رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی در استانبول بر اساس موافقتنامه فرهنگی سال 1372 هجری شمسی برابر با 1993 میلادی میان دو کشور از سال 1374 هجری شمسی برابر با 1995 میلادی به معرفی فرهنگ ایران زمین در کشور ترکیه پرداخته و امیدوار است بتواند در توسعه روابط فرهنگی دو کشور نقش مهمی را ایفا کند.


            ترکیه، استانبول

         استانبول ،محله حوبیار، خیابان آنکارا ، جائیل اُغلو پلاک 1

سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران


         İstanbul / Türkiye

         Hobyar Mahallesi, Ankara Cd. No:1, 34112 Cağaloğlu, Fatih,  

  istanbul@icro.ir

  Tel: +90 2125191816 , +90 5326165565