چاپ        ارسال به دوست

معاون میراث فرهنگی کشور: ثبت چوگان نشانگر سهم ایران در ساخت تمدن جهانی است

معاون میراث فرهنگی کشور:

ثبت چوگان نشانگر سهم ایران در ساخت تمدن جهانی است

معاون میراث فرهنگی کشور گفت: ثبت چوگان در یونسکو نشانگر سهم ایران در ساخت تمدن جهانی و خلاقیت و نبوغ ایرانیان در طول تاریخ است.

ه گزارش عصر دوشنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا، مراسم گرامیداشت ثبت جهانی چوگان در یونسکو در مجموعه ورزشی قصر فیروزه تهران با حضور علی اصغر مونسان معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و مسعود سلطانی فر وزیر ورزش و جوانان برگزار شد.
محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور در این برنامه با تاکید بر اهمیت ثبت چوگان بر دیلماسی فرهنگی و امنیت ایران در سطح جهانی افزود: این دستاوردها به توسعه کشور بدون تکیه به نسخه های غربی با اتصال به ریشه های مستحکم تاریخی و فرهنگی کشور خواهد انجامید.
وی ادامه داد: چوگان بازی آئینی و باستانی ما است که این بازی دست جمعی ایرانیان که حداقل از دوره ساسانیان به بعد رواج داشته هم اکنون به عنوان بازی پولو (POLO) در سرتاسر دنیا برگزار می شود و از محبوبیت فراوانی برخوردار است.
طالبیان تاکید کرد: چوگان با زندگی روزمره مردم و امرار معاش آنها در ارتباط تنگاتنگ است. در همین ارتباط می توان به مشاغلی چون خیاطان لباس مخصوص بازی، نجاران چوب دست بازی و تهیه کنندگان توپ اشاره کرد.
وی ادامه داد: بازی چوگان سنتی ایرانی، روایت گری و موسیقی که به ثبت جهانی رسیده در ادبیات کلاسیک فارسی نیز عنصر پررنگی است تا جایی که از رودکی و منصور حلاج در قرن سوم هجری تا منوچهر آتشی در دوره معاصر درباره چوگان شعرها سروده اند.
طالبیان گفت: چوگان تنها یک بازی نیست بلکه عین زندگی است چون هم بزم است و هم جنگ هم غریو است و هم نهیب، هم دوستی پرور است و دلاورآفرین.
معاون میراث فرهنگی یادآور شد: پرونده چوگان یکی از پرونده های برجسته و شاخصی بود که مورد توجه جهانیان قرار گرفت و از مناظر گوناگون هنری، موسیقایی، نمایش تا بازی نشاندهنده یک جریان باقدمت فرهنگی در سرزمین ایران دارد.
وی ادامه داد: این بازی مشترک اسب و انسان است که هماهنگی بی نظیر دو موجود زنده را برجسته می کند و سمبل معرفت، مردانگی و هنر خلاق انسانی است.
طالبیان خاطرنشان کرد: مراحل نگارش ، پژوهش، مستندنگاری این پرونده بیش از 2 سال به طول انجامید و پس از گذراندن دوره 18 ماهه ارزیابی در بخش میراث فرهنگی ناملموس یونسکو در دوازدهمین نشست در آذرماه 96 با رای اکثریت آرا یعنی 24 عضو کمیته در فهرست بشری به ثبت رسید.
وی اظهار داشت: ثبت جهانی آثار نه تنها به لحاظ فرهنگی و انتقال دانش و تجربیات تاریخی به نسل حاضر و آینده اهمیت دارد بلکه به توسعه و توفیق ایرانیان منتج خواهد شد.

** توجه به میراث ورزشی و هنری در دستور کار
معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری پیش از مراسم در جمع خبرنگاران گفت: معاونت میراث فرهنگی به میراث ناملموس ورزشی و هنری توجه بیشتری خواهد کرد.
مونسان افزود: در تلاش هستیم تا به دلیل محدودیت در سهمیه ثبت های جهانی، از ظرفیت ثبت مشترک با کشورهای همسایه استفاده کنیم.
وی خاطرنشان کرد: ما هیچ سهمیه ای را برای ثبت از دست نخواهیم داد و تاکنون همه پرونده های ارائه شده ما به ثبت رسیده یا در حال ثبت است.
به گزارش ایرنا، در این مراسم که به طور نمادین از لوح جهانی ثبت چوگان رونمایی شد علاوه بر رئیس سازمان میراث فرهنگی و وزیر ورزش، حجت الله دهخدایی رئیس فدراسیون چوگان، محمدرضا داورزنی معاون توسعه قهرمانی وزارت ورزش و جوانان و جمعی از مسئولان حضور داشتندپیش از رونمایی از لوح نیز دو تیم چوگان در 4 چوکه به رقابت چوگان پرداختند و این بازی به شکل سنتی همراه با اجرای ساز و آواز محلی برگزار شد.
به گزارش ایرنا در دوازدهمین نشست کمیته بین‌الدول یونسکو برای پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس که 16 آذرماه 1396(دسامبر 2017) در کره جنوبی برگزار شد، «چوگان بازی سوار بر اسب همراه با روایتگری و موسیقی» و «هنر ساختن و نواختن کمانچه» به نام ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید. 
تهیه پرونده چوگان و ارسال آن به یونسکو با طی مراحل سخت و پیچیده 3 سال (92 تا 95) به طول انجامید و این ثبت بر اساس کنوانسیون جهانی 2003 میراث ناملموس صورت گرفت. 
چوگان از ورزشهای کهن ایرانی است که امروزه به ورزشی جهانی تبدیل شده است. این رشته به دلیل رواج در میان پادشاهان و بزرگان به بازی شاهان معروف است. 
نام چوگان از نام چوبی که در آن استفاده می شود برگرفته شده است. این بازی در ابتدا عنوانی نظامی و جنگی داشت و سوارکاران ایرانی در آن استعداد اسب های جنگی خود را به نمایش می گذاشتند. ورزش چوگان امروزی از بازی چوگان ایرانی منشاء گرفته است. 
امروزه بیش از 77 کشور مسابقات و برنامه های ویژهٔ چوگان برگزار می کنند. چوگان همچنین از جمله ورزش هایی است که از سال 1900 (میلادی) تا سال 1939 (میلادی) به عنوان یک ورزش درمسابقات جهانی المپیک بازی شده و هم اکنون نیز از سوی کمیته بین المللی المپیک به عنوان یکی از ورزش های جهانی شناخته شده است و از دیر باز در خود ایران بازی میشده و قدمتی چند صد ساله دارد اما این ورزش در زادگاه خود ایران چندان مورد اقبال عمومی نیست. 
این بازی از نزدیک 600 قبل از میلاد در ایران شکل گرفت و در زمان هخامنشیان بازی می شده است. چوگان به هنگام کشور گشایی داریوش اول در هند، در آن سرزمین رواج یافت. همچنین در دوره ساسانیان بخشی از فرهنگ بازی های این دوره بوده است. 


١٩:٢٣ - 1397/05/24    /    شماره : ٧١٠٩٥٠    /    تعداد نمایش : ٢١٩خروج
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 244100 | بازدید امروز : 53 | کل بازدید : 629149 | بازدیدکنندگان آنلاين : 9 | زمان بازدید : 0.8906 


رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی در استانبول بر اساس موافقتنامه فرهنگی سال 1372 هجری شمسی برابر با 1993 میلادی میان دو کشور از سال 1374 هجری شمسی برابر با 1995 میلادی به معرفی فرهنگ ایران زمین در کشور ترکیه پرداخته و امیدوار است بتواند در توسعه روابط فرهنگی دو کشور نقش مهمی را ایفا کند.


            ترکیه، استانبول

         استانبول ،محله حوبیار، خیابان آنکارا ، جائیل اُغلو پلاک 1

سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران


         İstanbul / Türkiye

         Hobyar Mahallesi, Ankara Cd. No:1, 34112 Cağaloğlu, Fatih,  

  istanbul@icro.ir

  Tel: +90 2125191816 , +90 5326165565