چاپ        ارسال به دوست

نخستين اجلاس گفت‌وگوهاي آسيايي/9

منصور غلامي: موفقيت حركت‌هاي فرهنگي با احترام به خرده‌فرهنگ‌ها ممكن است/ آسيا مركز ثقل فرهنگي دنيا

وزير علوم، تحقيقات و فناوري گفت: بدون احترام به فرهنگ‌هاي متفاوت و به خصوص خرده‌فرهنگ‌ها چه در درون مرزها و چه در خارج از مرزهاي خودمان، نمي‌توانيم در حركت‌هاي فرهنگي توفيق داشته باشيم.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، منصور غلامي، وزير علوم، تحقيقات و فناوري كشورمان در سخنراني خود در نخستين اجلاس گفت‌وگوهاي آسيايي، گفت: ما هيچ راهي به غير از نزديك كردن فرهنگ‌هاي انسان در روي زمين و ملل مختلف نداريم تا آرامش و آسايش و شكوه و عظمت در روي كره زمين به دست بشر و انسان فراهم شود.

وي افزود: آنچه توان و ظرفيت انسان‌هاي نوع‌دوست و صلح‌دوست و بشردوست و خدادوست در جهان است، بايد به كار گرفته شود تا اين هدف ارزشمند محقق شود و در همه اقصي نقاط دنيا مستقر شود.

غلامي همچنين گفت: ما شخصيت‌هاي بزرگ داريم و داشته‌ايم، ميراث فرهنگي بشري بسيار عظيم و غني است، امانتي كه به دست نسل امروز رسيده است و بايد آن را هم حفظ كنيم و هم بر آن بيفزاييم. اين امانت بايد با يك نگاه ويژه آراسته شود و از نگاه‌هاي ضعيف و ناقص پيراسته شده و به نسل بعد منتقل شود.

وي ادامه داد: گفت‌وگوي فرهنگي در آسيا به دليل سبقه تاريخي و فرهنگي ملل آسيايي شايد به دليل مركز ثقل فرهنگي دنيا در آسيا، مي‌تواند يك حركت اثرگذار در برنامه‌ها باشد و انتظار اين است كه اين مجموعه ملل و فرهنگ‌هاي عظيم و غني در اين خطه در كره زمين، منشأ تحولات و حركت‌هاي عالم‌گير باشد.

وزير علوم، تحقيقات و فناوري كشورمان در بخش ديگري از سخنانش با اشاره به اينكه اديان و تفكرات نجات‌بخش بشري در آسيا و مناطق آسيايي شكل گرفته است و در شرايط فعلي هم با توجه به وزن جمعيتي و اقتصادي آسيا در كرده زمين، اين توان را داريم تا از گفت‌وگوهاي فرهنگي پشتيباني بيشتري كنيم و با توجه به اصالت‌هاي موجود در فرهنگ‌هاي آسيايي و به خصوص نوع‌دوستي و بشردوستي، با قدرت پيش ببريم.

وي تأكيد كرد: بدون احترام به فرهنگ‌هاي متفاوت و به خصوص خرده‌فرهنگ‌ها چه در درون مرزها و چه در خارج از مرزهاي خودمان، نمي‌توانيم در حركت‌هاي فرهنگي توفيق داشته باشيم.

غلامي در بخش ديگري از سخنانش با تشبيه بستر فرهنگ آسيايي به باغ گل گفت: هنر ما اين است كه گل‌هاي اين باغ را با عطرها و رنگ‌هاي مختلف به نحو احسن كنار هم قرار دهيم تا هر بيننده‌اي ذوق ورود به آن را داشته باشد و هر عضو اين باغ، حس خوب مشاركت در تشكيل اين باغ را داشته باشد.

وي با تأكيد بر تعامل براي ايحاد گفت‌وگوها فرهنگي افزود: اين حركت‌ها نيازمند برخوردهاي علمي است كه در آن حضور اساتيد، مشاركت دانشجويان و پشتيباني دانشگاه‌ها و مراكز علمي نمي‌توان به توفيقات حركت‌هاي ما بيفزايد و در اين حالت مي‌توان به تداوم پرقدرت و با تخصص و همراه با علم آن در آينده اميدوار بود.

وزير علوم، تحقيقات و فناوري در پايان سخنانش حضور دانشجويان در اين گفت‌وگوها را ضمانت پيگيري اين اجلاس‌ها در آينده برشمرد و با اشاره به رشد تكنولوژي‌هاي ارتباطي، مشاركت‌ دادن انديشمندان بيشتر از كشورهاي متعدد با استفاده از امكانات ارتباطي در برگزاري اين گفت‌وگوها را پيشنهاد داد.

بنا بر اعلام اين خبر، نخستين اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی، صبح امروز (شنبه 23 دي‌ماه) با حضور سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدجواد ظريف، وزير امور خارجه، منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، ابوذر ابراهیمی‌تركمان، ريیس سازمان  فرهنگ و ارتباطات اسلامي و بيش از 70 انديشمند و شخصيت علمي و فرهنگي از 20 كشور آسيايي در محل اين سازمان آغار به كار كرد.

كميسيون‌‌هاي «شرق آسيا»، «شبه‌قاره» و «آسياي مركزي و قفقاز» اين اجلاس، به مدت سه روز (23 تا 25 دي‌ماه) به ترتيب در دانشكده مطالعات جهان دانشگاه تهران، دانشگاه فرودسي مشهد و مازندران (بابلسر)، برگزار مي‌شود.

اين همايش به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و با همكاري دانشگاه تهران، دانشگاه فردوسی مشهد، دانشگاه مازندران (بابلسر)، مؤسسه فرهنگی اکو، مجمع بین‌المجالس آسیایی و مرکز گفت‌و‌گوی همکاری آسیایی، برگزار مي‌شود.


١٧:٢٠ - 1396/10/23    /    شماره : ٦٩٥٩٧٩    /    تعداد نمایش : ١٢٤خروج
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 229733 | بازدید امروز : 216 | کل بازدید : 589513 | بازدیدکنندگان آنلاين : 12 | زمان بازدید : 0.9844 


رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی در استانبول بر اساس موافقتنامه فرهنگی سال 1372 هجری شمسی برابر با 1993 میلادی میان دو کشور از سال 1374 هجری شمسی برابر با 1995 میلادی به معرفی فرهنگ ایران زمین در کشور ترکیه پرداخته و امیدوار است بتواند در توسعه روابط فرهنگی دو کشور نقش مهمی را ایفا کند.


            ترکیه، استانبول

         استانبول ،محله حوبیار، خیابان آنکارا ، جائیل اُغلو پلاک 1

سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران


         İstanbul / Türkiye

         Hobyar Mahallesi, Ankara Cd. No:1, 34112 Cağaloğlu, Fatih,  

  istanbul@icro.ir

  Tel: +90 2125191816 , +90 5326165565