چاپ        ارسال به دوست

نخستين اجلاس گفت‌وگوهاي آسيايي/8

مؤسس دانشگاه بين‌المللي آيدين استانبول: نسل آینده‌ با مفهوم جهانی‌سازی آشنا شوند

مصطفی آیدین، با تأكيد بر اينكه وقتی به سوی جهانی‌سازی روی می‌آوریم نباید از ریشه‌های خود دور شویم، گفت: نسل آینده‌ باید با مفهوم جهانی‌سازی آشنا باشند.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، مصطفی آیدین، مؤسس دانشگاه بين‌المللي آيدين استانبول و رييس اتحاديه دانشگاه‌هاي اوراسيا در سخنراني خود در نخستين اجلاس گفت‌وگوهاي آسيايي، گفت: اجلاس‌هاي اين چنيني كه براي افزايش گفت‌وگوي تمدن‌ها برنامه‌ريزي و برگزار مي‌شوند، وسيله‌اي براي ريشه دواندن روابط قوي برادري و تاريخي ما در ديگر مناطق جغرافيايي در دنيا هستند.

وي افزود: امروز نيز، به عنوان كساني كه گفت‌وگوي تمدن‌‌ها را بعنوان عنصري مهم در ايجاد صلح و برادري در دنيا مي‌دانند، در كشوري فوق‌العاده جمع شده‌ايم كه تمدن‌ها و فرهنگ‌هاي مختلفي را همراه با صلح، برادري و دوستي دارد.

آیدین ادامه داد: از سال‌هاي 1990 ميلادي تا به امروز، انسانيت توسط كشورهاي پُر قدرت دنيا در جهت منافع يك طرفه ايشان دچار بحران شده است. نابرابري در ميان كشورها روز به روز در حال افزايش است و امروز حدود 400 ثروتمند دنیا از 50 درصد فقیرترین افراد دنیا درآمد بیشتری دارند.

وي با بيان اينكه آشوب در جهان در تمام ابعاد وجودی انسان‌ها حس می‌شود، اظهار كرد: متأسفانه كشورهاي اسلامي كه خود را از ديگر كشورهاي جهان اسلام جدا مي‌دانند به اين بحران‌ها دامن مي‌زنند؛ در چنين شرايطي براي روشن ساختن آينده تنها راه حل ممكن، آموزش است. چنانکه در سیستم آموزشی و تربیتی بزرگترین مانع در مقابل بحران‌ها و اختلافات در طول 10 سال گذشته بوده است.

دانشگاه بين‌المللي آيدين استانبول يادآور شد: در کنار اهمیت آموزش عالی مورد دیگری که مایلم از اهمیت آن سخن به میان آورم، ميزان مهارت و صلاحيتي است كه توانسته‌ايم و يا مي‌توانيم در جوانان خود ايجاد كنيم.

آیدین در ادامه سخنان خود، تأكيد كرد: در حال حاضر پايه‌هاي صلاحيت و مهارت‌ جوانان ما با نيازهاي توسعه‌هاي تكنولوژي، صنايع و بخش خدمات فاصله دارد. بايد قبول كرد كه علوم تكنولوژيك اجتماعي و يا فرهنگي، ديگر مرزي نمي‌شناسند و هنوز هم زیرساخت‌هایمان را باید با توجه به نیازهای اجتماعی و اقتصادی تغییر دهیم. با تکیه بر علوم اقتصادی مبتنی بر علم روز و دنیای تکنولوژیک که توسط صنایع و ربات‌ها به وجود آمده است باید به مردم‌مان به ویژه در دنیای اسلام آموزش ارایه کنیم.

وي همچنين، خاطرنشان كرد: در این منطقه جغرافیایی زمانی که روابط حامی صلح میان فرهنگ‌ها و دین ها پایه گذاری شد در طول هشت قرن گذشته تمدن اسلامی آندولس که روشنگر غرب بوده است، تمدن ماورای النهر که روشنگر شرق بوده است و تمدن اسلام که بازساز آفریقا بوده است را باید از نو جان ببخشیم.

مؤسس دانشگاه استانبول ادامه داد: گفت‌وگوی بین فرهنگ‌ها و تمدن‌ها باید هدف ما بوده و یک سیستم ارزشی با چند دین، فرهنگ و رنگ بسازد.

وي با بيان اينكه آموزش در اين منطقه جغرافيايي به نوبه‌ي خود يك ارزش است، گفت: تمدن مشترك ما براساس جواب و به دستور «اقرأ» پايه‌گذاري شده است. تاريخ در اين منطقه، ما را به يكپارچه‌سازي و صلح دعوت مي‌كند و به همين دليل در اين منطقه پايه‌گذاري صلح و استقرار در دستان ما و مأموريت اصلي ماست.

وی تأکید کرد: امروز اطلاعات و علوم تکنولوژیک مرزی نمی‌شناسد و می‌بایست ما نسلی را آموزش دهیم که نوآور و پایه گذار سازمان‌های توسعه تکنولوژیک باشند.

دانشگاه بين‌المللي آيدين استانبول گفت: امروزه حدود شش درصد از دانشجویان، بین‌المللی هستند. دانشجویان بین‌المللی در کشورهای مختلف آینده‌ای از فرهنگ و تمدن کشور خود هستند. بین‌المللی سازی آموزش عالی امروز از مفهوم مرزها و شرق و غرب گذشته و ابعاد مختلفی پیدا کرده است و خود مفهوم آموزش هم دیگر مرزی ندارد. در این نقطه مسئولیت بسیار سنگینی بر دوش ما دانشگاهیان قرار داده شده است.

آيدين افزود: نسل آینده‌ای که خاک خود را به آنها می‌سپاریم باید با مفهوم جهانی‌سازی آشنا باشند و این آشنایی توامان با علم و آگاهی باشد در غیر این صورت اقتصاد، جغرافیای و مسایل اجتماعی و سیاسی مان با بحران مواجه خواهند شد.

وی در ادامه سخنان خود، اذعان كرد: روی برگرداندن از حقایق به معنای نبود وجود آن حقایق نیست، البته که وقتی به سوی جهانی‌سازی روی می‌آوریم نباید از ریشه‌های خود دور شویم چرا که از ریشه ساقط شود محکوم به خشک شدن است.

آيدين بيان كرد: جهانی‌سازی در واقع تبدیل دنیا به یک دهکده کوچک است. کشورهای ضعیف تر نباید در این میان برده کشورهای بی‌عدالت شوند. ما دانشگاهیان همکاری‌های ملی و بین‌المللی خود را باید با هم پیش ببریم؛ با ایجاد یک سینرژی مشترک از قدرت‌های ماست که فقط می‌توانیم در رقابت جهانی موفق شویم.

بنا بر اعلام اين خبر، نخستين اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی، صبح امروز (شنبه 23 دي‌ماه) با حضور سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدجواد ظريف، وزير امور خارجه، منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، ابوذر ابراهیمی‌تركمان، ريیس سازمان  فرهنگ و ارتباطات اسلامي و بيش از 70 انديشمند و شخصيت علمي و فرهنگي از 20 كشور آسيايي در محل اين سازمان آغار به كار كرد.

كميسيون‌‌هاي «شرق آسيا»، «شبه‌قاره» و «آسياي مركزي و قفقاز» اين اجلاس، به مدت سه روز (23 تا 25 دي‌ماه) به ترتيب در دانشكده مطالعات جهان دانشگاه تهران، دانشگاه فرودسي مشهد و مازندران (بابلسر)، برگزار مي‌شود.

اين همايش به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و با همكاري دانشگاه تهران، دانشگاه فردوسی مشهد، دانشگاه مازندران (بابلسر)، مؤسسه فرهنگی اکو، مجمع بین‌المجالس آسیایی و مرکز گفت‌و‌گوی همکاری آسیایی، برگزار مي‌شود.


١٧:١٩ - 1396/10/23    /    شماره : ٦٩٥٩٧٨    /    تعداد نمایش : ١٣٢خروج
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 229727 | بازدید امروز : 197 | کل بازدید : 589494 | بازدیدکنندگان آنلاين : 12 | زمان بازدید : 1.5157 


رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی در استانبول بر اساس موافقتنامه فرهنگی سال 1372 هجری شمسی برابر با 1993 میلادی میان دو کشور از سال 1374 هجری شمسی برابر با 1995 میلادی به معرفی فرهنگ ایران زمین در کشور ترکیه پرداخته و امیدوار است بتواند در توسعه روابط فرهنگی دو کشور نقش مهمی را ایفا کند.


            ترکیه، استانبول

         استانبول ،محله حوبیار، خیابان آنکارا ، جائیل اُغلو پلاک 1

سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران


         İstanbul / Türkiye

         Hobyar Mahallesi, Ankara Cd. No:1, 34112 Cağaloğlu, Fatih,  

  istanbul@icro.ir

  Tel: +90 2125191816 , +90 5326165565