چاپ        ارسال به دوست

نخستين اجلاس گفت‌وگوهاي آسيايي/7

معاون وزير فرهنگ افغانستان: گفت‌وگو ابزار مقابله با افراط‌گرايي است

سيد حسين فاضل آغا سنچاركي، گفت: افراط‌گرايي، خشونت‌ورزي و رقابت‌هاي ناسالم، تهديد مشترك براي همه ماست كه مي‌توان با گفت‌وگو، مفاهمه، شناخت تاريخي از يكديگر و احترام متقابل، با آن به مقابله پرداخت.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، سيد حسين فاضل آغا سنچاركي، معاون وزير فرهنگ و اطلاعات افغانستان، در سخنراني خود در نخستين اجلاس گفت‌وگوهاي آسيايي، گفت: بحث درباره فرهنگ و داشته‌هاي فرهنگي بايد با ظرافت همراه باشد؛ زيرا ارزش‌ها و داشته‌هاي فرهگي در هر سطحي باشد، قابل احترام است. اگر دنبال كامل‌ترين و بي‌نقص‌ترين فرهنگ‌ها باشيم، در بيراهه گام برداشته‌ايم و اين مقصود چيزي حاصلمان نخواهد شد.

وي تأكيد كرد: مدنيت‌هاي بزرگ، ارزش‌ها و عناصر بزرگ فرهنگي را در خود شكوفا ساخته‌اند و به نواحي اطراف و خرده‌‌فرهنگ‌ها‌ تأثير گذاشته‌اند؛ اما اينها نبايد موجب فخرفروشي فرهنگ‌هاي بزرگ و سرافكندگي خرده‌فرهنگ‌ها باشد.

سيد حسين فاضل ادامه داد: تجربه تاريخي ملل جهان نشان داده كه تعامل جز مفاهمه و توسل به فرهنگ و ارزش‌هاي فرهنگي مشترك، ايجاد نمي‌شود و از راه‌هاي رقابت‌هاي ناسالم مانند استفاده از تروريسم به عنوان يك ابزار تهديد، لشگركشي و تهاجمات نظامي، نه تنها راه به جايي نخواهيم برد، بلكه شاهد سرخوردگي خواهيم بود؛ بر اين اساس گفت‌وگوهاي فرهنگي مي‌تواند سبب زندگي مسالمت‌آميز در منطقه باشد و نياز مشترك همه ماست.

معاون وزير فرهنگ و اطلاعات افغانستان همچنين گفت: هنگام سخن گفت از تنوع فرهنگي در آسيا، از يك باغ صحبت مي‌كنيم. باغ بزرگ و سرسبز فرهنگ آسيايي. ريشه‌هاي در خاك فرورفته اين باغ چنان در هم تنيده‌اند كه جدا كردن آنها از همديگر سبب نابودي باغ مي‌شود. و رسيدگي به هر يك از درختان آن، سبب باروري همه خواهد شد. اين باغ باشكوه را همواره با درختان بارور و شكوفا مي‌خواهيم و راه‌اندازي اجلاس گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي، مصداق توجه ما به اين باغ است.

وي افزود: آسيا، مهد پرورش مدنيت‌هاي بزرگ و بستر فعاليت‌هاي اديان بزرگ ابراهيمي و بستري براي شكوفايي آيين‌هاي غيرابراهيمي مانند آيين زرتشتي و آيين بودايي بوده است كه در تمامي آنها جز زيبايي، چيز ديگري نيست. اميدواريم آينده اين گفت‌وگوهاي فرهنگي مرزهاي دور و نزديك را درنوردد و دهكده صلح و آرامش را براي تمام بشريت بسازد.

فاضل همچنين گفت: مرد بزرگ آسيا، علامه اقبال لاهوري در شعري گفته است؛ «آسیا یک پیکر آب و گل است / ملت افغان در آن پیکر دل است» اين سخن‌سرا در اين شعر روي يكپارچگي سخن گفته و همه آسيا را از يك پيكر و آب و گل دانسته است و جايگاه افغانستان را هم در آن بازگو كرده است. كشور افغانستان، اديان و فرهنگ‌هاي متعدد از قوميت‌هاي گوناون را در خود جاي داده است. اين تنوع هميشه در معرض تهديد و تعرض بوده و جنگ و ترور آن را تحت‌الشعاع قرار داده است.

وي در پايان سخنراني خود با گفتن اينكه بايد به وجود فرهنگ‌هاي مختلف به ديده فرصت نگريست و اين فرصت را موجب مقابله با تهديدات دانست، تأكيد كرد: افراط‌گرايي، خشونت‌ورزي و رقابت‌هاي ناسالم در منطقه ما، تهديد مشترك براي همه ماست كه مي‌توان با گفت‌وگو، مفاهمه، شناخت تاريخي از يكديگر و احترام متقابل، با آن به مقابله پرداخت.

بنا بر اعلام اين خبر، نخستين اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی، صبح امروز (شنبه 23 دي‌ماه) با حضور سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدجواد ظريف، وزير امور خارجه، منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، ابوذر ابراهیمی‌تركمان، ريیس سازمان  فرهنگ و ارتباطات اسلامي و بيش از 70 انديشمند و شخصيت علمي و فرهنگي از 20 كشور آسيايي در محل اين سازمان آغار به كار كرد.

كميسيون‌‌هاي «شرق آسيا»، «شبه‌قاره» و «آسياي مركزي و قفقاز» اين اجلاس، به مدت سه روز (23 تا 25 دي‌ماه) به ترتيب در دانشكده مطالعات جهان دانشگاه تهران، دانشگاه فرودسي مشهد و مازندران (بابلسر)، برگزار مي‌شود.

اين همايش به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و با همكاري دانشگاه تهران، دانشگاه فردوسی مشهد، دانشگاه مازندران (بابلسر)، مؤسسه فرهنگی اکو، مجمع بین‌المجالس آسیایی و مرکز گفت‌و‌گوی همکاری آسیایی، برگزار مي‌شود.


١٧:١٧ - 1396/10/23    /    شماره : ٦٩٥٩٧٧    /    تعداد نمایش : ١٢٣خروج
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 229721 | بازدید امروز : 182 | کل بازدید : 589479 | بازدیدکنندگان آنلاين : 12 | زمان بازدید : 1.0000 


رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی در استانبول بر اساس موافقتنامه فرهنگی سال 1372 هجری شمسی برابر با 1993 میلادی میان دو کشور از سال 1374 هجری شمسی برابر با 1995 میلادی به معرفی فرهنگ ایران زمین در کشور ترکیه پرداخته و امیدوار است بتواند در توسعه روابط فرهنگی دو کشور نقش مهمی را ایفا کند.


            ترکیه، استانبول

         استانبول ،محله حوبیار، خیابان آنکارا ، جائیل اُغلو پلاک 1

سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران


         İstanbul / Türkiye

         Hobyar Mahallesi, Ankara Cd. No:1, 34112 Cağaloğlu, Fatih,  

  istanbul@icro.ir

  Tel: +90 2125191816 , +90 5326165565