چاپ        ارسال به دوست

نخستين اجلاس گفت‌وگوهاي آسيايي/6

رييس دانشگاه شرق داكا: تبليغات عليه اسلام، اقدامي شيطاني است

محمد مشكات‌الدين گفت: تبليغات ارايه شده از سوي غرب عليه اسلام، با انگيزه‌هاي شيطاني انجام مي‌شود و آمريكا و متحدان غربي آن، براي سلطه بر كشورهاي اسلامي به اين اقدام روي آورده‌اند.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، محمد مشكات‌الدين، رييس دانشگاه شرق داكا از بنگلادش در سخنراني خود در نخستين اجلاس گفت‌وگوهاي آسيايي، با اشاره به تنوع فرهنگي به عنوان ضرورت در گفت‌وگوهاي فرهنگي گفت: خداوند در قرآن كريم مي‌فريايد كه؛ ما شما انسان‌ها را از نژادها و ملت‌هاي مختلف خلق كرديم تا همديگر را بشناسيد. پس ايجاد تفاوت‌ها به شكل قبايل و ملت‌ها، خواست خداوند است و بر اين اساس؛ لزومي ندارد تا تفاوت‌هاي فرهنگي و ديگر تفاوت‌ها را زير سؤال ببريم.

وي ادامه داد: همه مي‌دانيم كه از يك پدر و مادر (آدم و حوا) زاده شده‌ايم؛ هرچند تفاوت‌هايي از نظر فرهنگي و زباني و رنگي داريم. اگر اين تفاوت‌ها نبود، لزومي نداشت كه اين گفت‌وگوها را برگزار كنيم.

محمد مشكات‌الدين همچنين گفت: خداوند تفاوت‌هاي بين انسان‌ها و ملت‌ها را با هدفي عالي خلق كرده است تا همديگر را بشناسيم. ما نيز بر اساس اين لزوم شناخت بر مبناي تفاوت‌هاي فرهنگي، گفت‌وگوهاي آسيايي را در ايران برگزار مي‌كنيم.

وي ادامه داد: ايران در برگزاري گفت‌وگوها پيشتاز است و گفت‌وگوهاي مؤثري در حوزه اديان برگزار مي‌كند. خود من پيش از اين و در سال 2011 در يكي از گفت‌وگوهاي بين‌الادياني شركت كرده بودم. با اين حال، تبليغات بسيار زيادي در جريان است و اطلاعات نادرستي اشاعه مي‌يابد؛ به ويژه از جهان غرب به رهبري آمريكا، تبليغات سوئي عليه اسلام و مسلمانان مي‌شود.

رييس دانشگاه شرق داكا افزود: اين تبليغات عنوان مي‌كند كه مسمانان تروريست هستند و بين آنها هيچ تفاوتي قائل نيست. اين تبليغات در حالي انجام مي‌شود كه همه مي‌دانيم؛ دين اسلام بر پايه صلح و امنيت است. اين تبليغات ارايه شده از سوي غرب، با انگيزه‌هاي شيطاني انجام مي‌شود و آمريكا و متحدان غربي آن، براي سلطه بر كشورهاي اسلامي به اين اقدام روي آورده‌اند.

وي در تأكيدي دوباره اظهار كرد: در اين اجلاس پيام راستين اسلام را به بحث مي‌گذاريم و منتشر مي‌كنيم. مشاركت‌كنندگان در اين اجلاس‌، بايد پيام‌هاي اين دور از گفت‌وگوها را در كشور خود هم نشر دهند و تأكيد كنند كه در اسلام هيچ جايي براي ناروامداري نيست.

وي همچنين بر تأكيد اسلام بر همزيستي مسالمت‌آميز اشاره كرد و گفت: زمان آن فرارسيده كه همه ما از سراسر جهان در كنار هم قرار بگيريم و با هم وحدت داشته باشيم و پيام‌هاي راستين اسلام را نشر دهيم.

محمد مشكات‌الدين در بخش پاياني سخنانش سوءتبلغات و تحريم‌هاي گسترده عليه ايران را به دليل قدرت گرفتن كشورمان در مناسبات بين‌المللي و منطقه‌اي دانست.

بنا بر اعلام اين خبر، نخستين اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی، صبح امروز (شنبه 23 دي‌ماه) با حضور سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدجواد ظريف، وزير امور خارجه، منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، ابوذر ابراهیمی‌تركمان، ريیس سازمان  فرهنگ و ارتباطات اسلامي و بيش از 70 انديشمند و شخصيت علمي و فرهنگي از 20 كشور آسيايي در محل اين سازمان آغار به كار كرد.

كميسيون‌‌هاي «شرق آسيا»، «شبه‌قاره» و «آسياي مركزي و قفقاز» اين اجلاس، به مدت سه روز (23 تا 25 دي‌ماه) به ترتيب در دانشكده مطالعات جهان دانشگاه تهران، دانشگاه فرودسي مشهد و مازندران (بابلسر)، برگزار مي‌شود.

اين همايش به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و با همكاري دانشگاه تهران، دانشگاه فردوسی مشهد، دانشگاه مازندران (بابلسر)، مؤسسه فرهنگی اکو، مجمع بین‌المجالس آسیایی و مرکز گفت‌و‌گوی همکاری آسیایی، برگزار مي‌شود.


١٧:١٥ - 1396/10/23    /    شماره : ٦٩٥٩٧٦    /    تعداد نمایش : ١٢٣خروج
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 229718 | بازدید امروز : 172 | کل بازدید : 589469 | بازدیدکنندگان آنلاين : 12 | زمان بازدید : 0.8438 


رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی در استانبول بر اساس موافقتنامه فرهنگی سال 1372 هجری شمسی برابر با 1993 میلادی میان دو کشور از سال 1374 هجری شمسی برابر با 1995 میلادی به معرفی فرهنگ ایران زمین در کشور ترکیه پرداخته و امیدوار است بتواند در توسعه روابط فرهنگی دو کشور نقش مهمی را ایفا کند.


            ترکیه، استانبول

         استانبول ،محله حوبیار، خیابان آنکارا ، جائیل اُغلو پلاک 1

سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران


         İstanbul / Türkiye

         Hobyar Mahallesi, Ankara Cd. No:1, 34112 Cağaloğlu, Fatih,  

  istanbul@icro.ir

  Tel: +90 2125191816 , +90 5326165565