چاپ        ارسال به دوست

نخستين اجلاس گفت‌وگوهاي فرهنگی آسيايي/5

نیلی‌احمدآبادی: همكاري‌هاي دانشگاهي بين كشورهاي آسيايي ضروري است

رييس دانشگاه تهران بر متمركز شدن انجام پژوهش‌هاي مشترك تاكيد كرد و گفت: همكاري‌هاي دانشگاهي بين كشورهاي آسيايي ضروري است.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، محمود نیلی‌احمدآبادی، رييس دانشگاه تهران در سخنراني خود در نخستين اجلاس گفت‌وگوهاي آسيايي، با ابراز خرسندي از حضور شخصيت‌هاي فرهنگي و علمي از ايران و 20 كشور آسيايي، گفت: ما بايد چالش‌ها را به خوبي بشناسيم و اولويت‌بندي كنيم چراكه با شناخت دقيق بر مبناي علم و دانش، چالش‌ها حل و فصل خواهند شد.

نیلی‌احمدآبادی اظهار كرد: چالش‌ها را می‌توانیم به چالش‌های محلی، منطقه‌ای، ملی و بین‌المللی تقسیم کنیم؛ اما امروزه با گسترش فضای مجازی و در واقع جهانی شدن، دیگر مشکلات نمی‌توانند به صورت محلی و منطقه‌ای باقی بمانند و به سرعت جهانی می‌شوند.

وي ادامه داد: آنچه كه با امروز آن مواجه‌ايم، مرز باريك بين چالش‌هاي منطقه‌اي، ملي و جهاني است كه با وجود فضاي مجازي و ارتباطات گسترده بين كشورها و جهاني شدن باعث شده، مشكل محلي و منطقه‌اي به مشكل جهاني تبديل شود، لذا توجه به كوچك‌ترين چالش‌ها هم بايد در نظر گرفته شود.

نیلی‌احمدآبادی همچنين، مسائلي مانند تغییر اقلیم، گرم شدن زمین، کمبود آب و گسترش تروریسم را از جمله چالش‌های امروز بشر دانست و گفت: این چالش‌ها چنان گسترده و عمیق شده‌اند که رفع آنها نیازمند یک راه حل مبتکرانه مبتنی بر علم و دانش است.

وي در ادامه سخنان خود، گفت: امروزه دیگر چالش‌ها در درون مرزها محدود نمی‌شوند زیرا تأثیر آنها جهانی است؛ بسیاری از آنها چند لایه هستند که عملاً غلبه بر آنها از عهده یک گروه و یک تخصص خارج است.

رییس دانشگاه تهران تأکید کرد: غلبه بر این مشکلات نیاز به یک فضای تکامل دارد و اولین اقدام مشترک گفت‌وگو و تفاهم براساس برداشت‌های مشترک از مشکلات و اتخاذ تدابیر و راه حل‌هایی برای رفع مشکلات است.

وي يادآور شد: تجربه‌های زيادی در سطوح مختلف داریم که اقدامی به ظاهر مفید و مقطعی با گذشت زمان خود به چالش تبدیل شده است، این در حالی است که اگر گفت‌وگوها میان دانشمندان و نخبگان کشورها برای حل این‌گونه مشکلات صورت بگیرد، می‌تواند بسیار مؤثرتر باشد.

نیلی‌احمدآبادی با اشاره به تمایز و برتری نخبگان نسبت به سایر گروه‌های جامعه اظهار کرد: نخبگان گروهی متمایز و برتر در قابلیت و کیفیت نسبت به سایر گروه های جامعه هستند؛ از این رو بر اساس دانش خود در برنامه‌های فرهنگی حائز شرایط نخبگی هستند و توانایی بیشتری نسبت به سایر افراد دارند.

وي در پايان سخنان خود، بر ضرورت تفاهم و گفت‌وگو بين تمام كشورهاي آسيايي تأكيد كرد و پيشنهاد متمركز شدن بر موضوعاتي چون تبادل و مبادلات فرهنگي، انجام پژوهش‌هاي مشترك و همكاري‌هاي دانشگاهي بين كشورهاي آسيايي را داد.

بنا بر اعلام اين خبر، نخستين اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی، صبح امروز (شنبه 23 دي‌ماه) با حضور سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدجواد ظريف، وزير امور خارجه، منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، ابوذر ابراهیمی‌تركمان، ريیس سازمان  فرهنگ و ارتباطات اسلامي و بيش از 70 انديشمند و شخصيت علمي و فرهنگي از 20 كشور آسيايي در محل اين سازمان آغار به كار كرد.

كميسيون‌‌هاي «شرق آسيا»، «شبه‌قاره» و «آسياي مركزي و قفقاز» اين اجلاس، به مدت سه روز (23 تا 25 دي‌ماه) به ترتيب در دانشكده مطالعات جهان دانشگاه تهران، دانشگاه فرودسي مشهد و مازندران (بابلسر)، برگزار مي‌شود.

اين همايش به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و با همكاري دانشگاه تهران، دانشگاه فردوسی مشهد، دانشگاه مازندران (بابلسر)، مؤسسه فرهنگی اکو، مجمع بین‌المجالس آسیایی و مرکز گفت‌و‌گوی همکاری آسیایی، برگزار مي‌شود.


١٧:١٣ - 1396/10/23    /    شماره : ٦٩٥٩٧٥    /    تعداد نمایش : ١٠٩خروج
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 229711 | بازدید امروز : 154 | کل بازدید : 589451 | بازدیدکنندگان آنلاين : 13 | زمان بازدید : 0.9844 


رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی در استانبول بر اساس موافقتنامه فرهنگی سال 1372 هجری شمسی برابر با 1993 میلادی میان دو کشور از سال 1374 هجری شمسی برابر با 1995 میلادی به معرفی فرهنگ ایران زمین در کشور ترکیه پرداخته و امیدوار است بتواند در توسعه روابط فرهنگی دو کشور نقش مهمی را ایفا کند.


            ترکیه، استانبول

         استانبول ،محله حوبیار، خیابان آنکارا ، جائیل اُغلو پلاک 1

سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران


         İstanbul / Türkiye

         Hobyar Mahallesi, Ankara Cd. No:1, 34112 Cağaloğlu, Fatih,  

  istanbul@icro.ir

  Tel: +90 2125191816 , +90 5326165565