چاپ        ارسال به دوست

نخستين اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی/1

ابراهيمي‌تركمان: گفت‌وگو مؤثرترین عنصر همگرایی است

رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با اشاره به اين كه تنوع و تکثر فرهنگی فرصت و زمینه‌ای جهت همکاری ميان ملت‌ها را فراهم مي‌كند، گفت: گفت‌وگو مؤثرترین عنصر همگرایی است.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، ابوذر ابراهيمي‌تركمان در سخناني خود در نخستين اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی، گفت: در روزگاري كه جامعه جهاني با چالش‌ها و منازعات مختلفي مواجه است، اجتماع فرهیختگان و اندیشمندان آسیایی در این اجلاس تأکیدی بر نقش و اهميت گفت‌وگوهاي فرهگي بعنوان راهكاري مؤثر براي فائق‌آمدن بر چالش‌هاي منطقه‌اي و بين‌المللي است.

وي افزود: قاره آسیا همواره خاستگاه ادیان، فرهنگ‌ها و مکاتب فلسفی بوده و سهم قابل توجهی در فرهنگ و تمدن بشری بر عهده داشته است. اين قاره كهن همچون گذشته، می‌تواند تنوع و تکثر فرهنگی موجود را به فرصت و زمینه‌ای جهت همکاری و همگرایی میان ملت‌ها تبدیل كند.

عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي در ادامه، گفت: امروزه فرهنگ مؤثرترین و قوی‌ترین عنصر برای هماهنگی و همگرایی به شمار مي‌آيد؛ از اين‌رو گفت‌وگوهاي سازنده و هدفمند به وظيفه‌اي اجتناب‌ناپذير مبدل گشته است.

وي تأكيد كرد: گفت‌وگوهای فرهنگی می‌تواند دامنه وسیعی از مسائل فکری، اجتماعی و پدیده‌ها و تحولات فرهنگی را در مسیر تقویت همبستگی و صلح و همچنین، کنترل چالش‌ها و بحران‌های منطقه‌ای و بین‌المللی بر عهده گیرد.

تأكيد بر گفت‌وگو و همگرایی میان جوامع آسیایی

ابراهيمي‌تركمان ادامه داد: ارزش‌های مشترک قومی، مذهبی و فرهنگی آسیا همانند انسان‌دوستي، احترام متقابل، صلح‌طلبي، عدالت‌خواهي و پرهیز از خشونت، اصولي جهت تلاش بیشتر در مسير اعتلای همدلی، گفت‌وگو و همگرایی میان جوامع آسیایی و فراهم‌آوردن زمینه‌های تبادل تجربیات در مواجهه با چالش‌های حاکم بر منطقه به منظور دستیابی به فصل مشترکی در توسعه روابط پايدار است.

وي با اشاره به اهميت و ضرورت اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی گفت: يقيناً پايبندي به اصول يك گفت‌وگوي سازنده سهم بزرگي در ميزان موفقيت و اثربخشي آن گفت‌وگو دارد. تعيين دقيق اهداف، تلاش براي دستيابي به راهكارهاي عملي، التزام به همكاري در چارچوب توافقات و عزم جدي براي ادامه‌ مسير، از جمله عوامل مؤثر در موفقيت اين اجلاس است.

رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در ادامه، افزود: بر اساس همین ضرورت‌ها طرح تأسیس دبیرخانه دائمی گفت‌وگوهای فرهنگی بین‌المللی با هدف فراهم‌سازی و تسهیل فرصت‌های مناسب جهت ارتباط و گفت‌وگوهای فرهنگی نخبگان و دانشگاهیان ایران با سایر جوامع مطرح و دوسال پيش، مورد تصویب قرار گرفت.

وي به برگزاري گفت‌وگوهای فرهنگی اشاره كرد و گفت: از زمان تأسیس این دبیرخانه تاکنون نشست‌ها و اجلاس‌های متعددی از جمله گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و جهان عرب، گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و اروپا با مشارکت و همکاری مجموعه‌ای از نهادها و مراکز علمی دانشگاهی و فرهنگی ایران و سایر کشورها برگزار شد.

ابراهيمي‌تركمان افزود: به دنبال برپایی چند نشست مقدماتی و منطقه‌ای، گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی در کشورهای مالزی، هند و قزاقستان که در سال گذشته از سوی دبیرخانه برگزار شد، امروز شاهد نخستين اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی با حضور اندیشمندانی از 21 کشور آسیایی در تهران هستيم.

رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به مشاركت و همكاري دانشگاه‌های تهران، فردوسی مشهد و مازندران در برگزاري نخستين اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی اشاره كرد و گفت: اين اجلاس طی روزهای 23 تا 25 دی‌ماه برگزار خواهد شد.

بازشناسی شیوه‌های بازگشت به تمدن آسيايي با تأکید بر نقش‌آفرینی عنصر فرهنگ

ابراهيمي‌تركمان در ادامه سخنان خود، دستیابی به فهم مشترک ضرورت و بایستگی گفت‌وگوهای فرهنگی به عنوان زیرساخت دیگر روابط، بررسی راهکارهای مشترک عملی برون‌رفت از چالش‌های منجر به واگرایی فرهنگی در قاره آسیا، بازشناسی شیوه‌های بازگشت به تمدن آسيايي با تأکید بر نقش‌آفرینی عنصر فرهنگ و نخبگان فرهنگی را از اهداف برگزاري اين اجلاس برشمرد.

عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي افزود: برجسته‌سازی نقش نخبگانی در هموار سازی روند گسترش روابط فرهنگی میان جوامع آسیایی، توافق بر سر سازوکارهای مناسب جهت همکاری، همفکری و گفت‌وگوی مستمر فرهنگی میان نخبگان کشورهای آسیایی از ديگر اهداف اين اجلاس است.

وي با اذعان اينكه این اهداف مهم طی دو روز در قالب سه کمیسیون در مراکز دانشگاهی  برگزار خواهد شد، گفت: در اين کمیسیون‌هاي تخصصي، مقالات و گفت‌وگوهای علمی و فرهنگی مورد بحث و بررسی قرار مي‌گيرد.

رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به برگزاري کمیسیون گفت‌وگوي فرهنگي ايران و شبه قاره اشاره و تصريح كرد: اين دور از گفت‌وگوها با موضوع «عرفان و تصوف، ظرفيت‌ها و فرصت‌های تعامل و همگرایی فرهنگی» به میزبانی دانشگاه فردوسی مشهد و با حضور اندیشمندانی از کشورهای هند، بنگلادش، پاکستان، افغانستان، سریلانکا و ایران برگزار می‌شود.

وي همچنين، افزود: کمیسیون گفت‌وگوي فرهنگي ايران، شرق و جنوب شرق آسيا با موضوع «پيوندهاي فرهنگي و تاريخي» با حضور اندیشمندانی از چین، اندونزی، مالزی، سنگاپور، فیلیپین، تایلند، کره، ویتنام و ایران در دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران برگزار خواهد شد.

عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي با اشاره به گفت‌و‌گوي فرهنگي ايران، آسياي مركزي، قفقاز و ترکیه گفت: کمیسیون گفت‌و‌گوي فرهنگي ايران، آسياي مركزي، قفقاز و ترکیه با موضوع «ميراث مشترك فرهنگي ـ تاريخي» با حضور اندیشمندانی از ترکیه، آذربایجان، گرجستان، ارمنستان، قزاقستان، تاجیکستان، ازبکستان، قرقیزستان و ایران در دانشگاه مازندران برگزار می‌شود.

وي در ادامه، بيان كرد: برگزاري گفت‌و‌گوهاي فرهنگي مسئولين دانشگاه‌هاي عضو «دي هشت» با همكاري دانشگاه بوعلي سيناي همدان و نشست گفت‌و‌گوي فرهنگي مراكز دايرة‌المعارف آسيا و نشست گفت‌و‌گوي فرهنگي نخبگان بين‌المجالس آسيايي نيز، در اين اجلاس گنجانده شده است.

رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي اظهار اميدواري كرد، این اجلاس بتواند نسبت به اهداف پیش‌بینی شده در مسیر یافتن راه‌حل‌های مشترک برای توسعه همكاري‌های علمي و فرهنگي، استمرار گفت‌وگوهای فرهنگی نخبگان و وصول به نتایج عملی در توسعه و تحکيم ارتباطات و همفکری موفق باشد.

ابراهيمي‌تركمان در پايان سخنان خود، از همكاري وزارت امورخارجه، نمايندگي‌هاي كشورهاي آسيايي در تهران، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، وزارت علوم، تحقيقات و فناوري و همه دانشگاه‌ها و مراکز علمی و فرهنگی و نمايندگي‌هاي فرهنگي ايران در كشورهاي آسيايي که در برپایی این اجلاس همکاری و مشارکت كرده‌اند، قدرداني كرد.

بنا بر اعلام اين خبر، نخستين اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی، صبح امروز (شنبه 23 دي‌ماه) با حضور سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدجواد ظريف، وزير امور خارجه، منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، ابوذر ابراهیمی‌تركمان، ريیس سازمان  فرهنگ و ارتباطات اسلامي و بيش از 70 انديشمند و شخصيت علمي و فرهنگي از 20 كشور آسيايي در محل اين سازمان آغار به كار كرد.

كميسيون‌‌هاي «شرق آسيا»، «شبه‌قاره» و «آسياي مركزي و قفقاز» اين اجلاس، به مدت سه روز (23 تا 25 دي‌ماه) به ترتيب در دانشكده مطالعات جهان دانشگاه تهران، دانشگاه فرودسي مشهد و مازندران (بابلسر)، برگزار مي‌شود.

اين همايش به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و با همكاري دانشگاه تهران، دانشگاه فردوسی مشهد، دانشگاه مازندران (بابلسر)، مؤسسه فرهنگی اکو، مجمع بین‌المجالس آسیایی و مرکز گفت‌و‌گوی همکاری آسیایی، برگزار مي‌شود.


١٤:٠٠ - 1396/10/23    /    شماره : ٦٩٥٩٦٧    /    تعداد نمایش : ١٠٨خروج
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 229726 | بازدید امروز : 191 | کل بازدید : 589488 | بازدیدکنندگان آنلاين : 13 | زمان بازدید : 1.4062 


رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی در استانبول بر اساس موافقتنامه فرهنگی سال 1372 هجری شمسی برابر با 1993 میلادی میان دو کشور از سال 1374 هجری شمسی برابر با 1995 میلادی به معرفی فرهنگ ایران زمین در کشور ترکیه پرداخته و امیدوار است بتواند در توسعه روابط فرهنگی دو کشور نقش مهمی را ایفا کند.


            ترکیه، استانبول

         استانبول ،محله حوبیار، خیابان آنکارا ، جائیل اُغلو پلاک 1

سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران


         İstanbul / Türkiye

         Hobyar Mahallesi, Ankara Cd. No:1, 34112 Cağaloğlu, Fatih,  

  istanbul@icro.ir

  Tel: +90 2125191816 , +90 5326165565