چاپ        ارسال به دوست

معاون وزیر علوم:

افزایش رقابت دانشگاههای ایران در سطح بین الملل هدف ما است افزایش رقابت دانشگاههای ایران در سطح بین الملل هدف ما است

معاون آموزشی وزیر علوم تحقیقات و فناوری گفت: ارتقاء سطح نظام علم و فناوری ایران در دنیا و افزایش رقابت دانشگاههای کشور در سطح بین المللی از اهداف وزارت علوم است.

به گزارش ایرنا، مجتبی شریعتی نیاسر شامگاه چهارشنبه در نشست هم اندیشی پروژه اقتصاد مقاومتی با محوریت ارتقاء 5 دانشگاه و 5 پژوهشگاه برتر کشور به تراز بین المللی ، اظهار کرد: حرکت دانشگاهها از دانشگاه پژوهش محور به جامعه محور و افزایش اثرگذاری اقتصادی و اجتماعی نظام علم و فناوری از دیگر اهداف پروژه ارتقاء 5 دانشگاه و 5 پژوهشگاه برتر کشور به تراز بین المللی است.

در این جلسه که با حضور وزیر علوم و رئیس سازمان انرژِ اتمی و تعدای از مسئولین دانشگاهی و پژوهشی مراکز علمی در ساختمان وزارت علوم برگزار شد ، شریعتی نیاسر افزود: از زمان ابلاغ این پروژه از سوی معاون اول رئیس جمهوری در اردیبهشت امسال ، موضوع در دستور کار این معاونت قرار گرفت و از دانشگاهها و پژوهشگاههای کشور خواسته شد که طرح های خود را به وزارت علوم ارائه کنند. وی نسبت به ارزیابی و انتخاب دانشگاهها و پژوهشگاههای حائز شرایط این پروژه افزود: پس از ارزیابی برنامه های ارسالی دانشگاهها و پژوهشگاههای کشور، برنامه 16 دانشگاه و 9 پژوهشگاه برای ارتقا به تراز بین المللی مورد تایید قرار گرفت و کمیته نظارت بر این پروژه با عضویت صاحبنظران برتر کشور شکل گرفت.

وی افزود: نظام های رتبه بندی مختلفی مانند نظام های تایمز، کیو اس، بیومتریک و شانگهای در دنیا فعالیت می کنند که هر کدام با معیارهای خاصی تعدادی از دانشگاههای دنیا را ارزیابی و سطح بندی می کنند.

نیاسرگفت: هم اکنون 250 میلیون دانشجو در 26 هزار دانشگاه در سراسر دنیا تحصیل می کنند و 1/7 درصد جمعیت دانشجویی جهان در حدود 2500 موسسه آموزش عالی در ایران مشغول به تحصیل هستند. وی با اشاره به اینکه در 50 سال اخیر در سطح دنیا موضوع رتبه بندی دانشگاهها و مراکز آموزش عالی اهمیت زیادی یافته است اظهار کرد: در سالهای اخیر جایگاه دانشگاههای ایران در نظام های رتبه بندی بین المللی رشد کرده و برای مثال در رتبه بندی شانگهای در سال 2016، دانشگاه تهران در جایگاه 301 تا 400 و دانشگاه صنعتی امیرکبیر در جایگاه 401 تا 500 قرار گرفت.

معاون وزیر علوم گفت: در بسیاری از کشورهای دنیا، دولت ها توجه ویژه ای به ارتقاء جایگاه دانشگاههای خود در عرصه بین المللی دارند برای مثال دولت روسیه و ژاپن برنامه ویژه ای در این راستا و با هدایت عالی ترین مسئولان خود آغاز کرده اند. وی افزود: رئیس جمهوری روسیه دستور داده که تا سال 2020 میلادی، 5 دانشگاه روسیه در فهرست 100 دانشگاه برتر دنیا قرار گیرند و به این منظور کمیته ای با حضور مسئولان علمی روسیه و نخبگان از کشورهای مختلف برای نظارت بر این روند تشکیل شد دولت ژاپن نیز برنامه ویژه ای برای قرار گرفتن 10 دانشگاه این کشور در فهرست 100 دانشگاه برتر دنیا پیش بینی کرد.

وی اظهارامیدواری کرد، با حمایت مسئولان و پشتیبانی مادی و معنوی دستگاههای اجرایی تا 10 سال آینده بتوان حداقل نام 5 دانشگاه و 5 پژوهشگاه ایران را در فهرست 200 دانشگاه و مرکز پژوهشی برتر دنیا قرار داد. در این مراسم که قرار داد همکاری پنج دانشگاه و پژوهشگاه برتر کشور برای اجرای عملیاتی پروژه با محوریت اقتصاد مقاومتی به امضا مسئولین رسید ، علی اکبر صالحی معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، سعید نمکی معاون امور علمی ، فرهنگی و اجتماعی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور، کمال خرازی رئیس شورای راهبردی روابط خارجی جمهوری اسلامی ایران، رؤسای دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های منتخب، اعضای شورای سیاست‌گذاری و مسئولان هیات نظارت بر اجرای پروژه «ارتقاء 5 دانشگاه و 5 پژوهشگاه برتر کشور به تراز بین‌المللی» حضور داشتند


١١:٢٢ - 1396/10/21    /    شماره : ٦٩٥٨١١    /    تعداد نمایش : ٢٢٩خروج
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 226308 | بازدید امروز : 161 | کل بازدید : 582061 | بازدیدکنندگان آنلاين : 10 | زمان بازدید : 1.0938 


رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی در استانبول بر اساس موافقتنامه فرهنگی سال 1372 هجری شمسی برابر با 1993 میلادی میان دو کشور از سال 1374 هجری شمسی برابر با 1995 میلادی به معرفی فرهنگ ایران زمین در کشور ترکیه پرداخته و امیدوار است بتواند در توسعه روابط فرهنگی دو کشور نقش مهمی را ایفا کند.


            ترکیه، استانبول

         استانبول ،محله حوبیار، خیابان آنکارا ، جائیل اُغلو پلاک 1

سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران


         İstanbul / Türkiye

         Hobyar Mahallesi, Ankara Cd. No:1, 34112 Cağaloğlu, Fatih,  

  istanbul@icro.ir

  Tel: +90 2125191816 , +90 5326165565