چاپ        ارسال به دوست

دیدار دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی از مراکز و پژوهشکدهای علوم دینی استانبول

آیت الله اراکی با دکتر عادل بور رئیس مرکز تخصصی علوم دینی هاسکی در استانبول دیدار و مذاکره کرد.
وی در این دیدار ضمن تاکید بر نیاز همکاری های علوم اسلامی و دینی، به نقش برجسته این همکاری های در ایجاد وحدت میان امت اسلامی اشاره کرد و گفت: امیدواریم با همکاری علمای جهان اسلام بتوانیم گامی مهم را راستای وحدت امت اسلامی برداریم.
دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی افزود: امروز با توجه به اقدامات تکفیری ها در جهان اسلام و هجمه های دشمنان جهان اسلام، هیچ تکلیف و وظیفه شرعی مهمتر از وحدت میان امت های اسلامی وجود ندارد و تنها با همکاری های مشترک میان اندیشمندان و علمای اسلامی می توان گامی مؤثر در ایجاد وحدت امت اسلامی برداشت.
آیت الله اراکی در ادامه ضمن تأکید بر اهمیت انتقال اندیشه وحدت از میان اندیشمندان و علمای دو کشور به نقش برجسته علما در ایجاد وحدت میان امت اسلامی اشاره کرد و گفت: علما وظیفه خطیری در این زمینه بر عهده دارند و امیدوارم با همکاری علما، بتوانیم گامی مؤثر برای افزایش همکاری ها در زمینه وحدت امت اسلامی برداریم.
دکتر سیدمهدی مصطفوی عضو شورای راهبردی روابط خارجی دفتر مقام معظم رهبری نیز در این دیدار با اشاره به مذاکرات و توافقات صورت گرفته با پروفسور محمد گورمز رئیس اداره امور دیانت ترکیه، بر ضرورت عملیاتی ساختن توافقات به ویژه برقراری گفت و گوهای بین علمای دو طرف تاکید کرد.
دکتر عادل بور رئیس مرکز تخصصی علوم دینی هاسکی در استانبول نیز در این دیدار گفت: امروز مشکلاتی جدی گریبان گیر جهان اسلام شده و تحولات خیره کننده اخیر متاسفانه جهان اسلام را در یکی از حساس‌ترین و بحرانی ترین مقاطع تاریخ اسلام قرار داده است.
وی بیان کرد: مشکلات پیش رو، مربوط به اسلام و معارف و آموزه های دینی نیست بلکه از مسایلی دیگر نشات می گرد و اگر دو کشور ایران و ترکیه بتوانند بر روی مسائل علمی و اندیشه ای تمرکز کنند، با تکیه بر این محور می توانند به حل شدن مشکلات جهان اسلام کمک بزرگی بکنند.
در این دیدار طرفین ضمن بررسی موضوعات همکاری های مشترک در زمینه های علوم دینی و اسلامی و نحوه فعالیت های دو مجموعه تبادل اطلاعات کرده و به طرح راهکارهای نوین و تعاملات سازنده و توسعه همکاری های علمی تاکید کردند.
در این دیدار تعدادی از مقامات و نمایندگان فعلی و سابق جمهوری اسلامی ایران از جمله دکتر سیدمهدی مصطفوی عضو شورای راهبردی روابط خارجی، منوچهر متکی وزیر امور خارجه پیشین کشورمان، بخیتار اسدزاده سرکنسول کشورمان در استانبول، حسن صفرخانی رایزن فرهنگی کشورمان در آنکارا، عبدالرضا راشد وابسته فرهنگی کشورمان در استانبول، حجت الاسلام نبویان معاون فرهنگی مجمع مذاهب اسلامی، لکی زاده مدیرکل آسیا و اقیانوسیه مجمع تقریب مذاهب، شیخ احمدی نیا از علمای اهل سنت ایران و جبریل محمدزاده کارشناس سفارت ایران در ترکیه نیز حضور داشتند.
آیت الله اراکی در جریان این سفر دو روزه خود در استانبول، از مراکز پژوهشی و تحقیقاتی علوم دینی از جمله مرکز تحقیقات تاریخ و هنر اسلامی ایرسیکا(IRCICA) و با مفتی اعظم استانبول و ریاست دانشکده الهیات دانشکده مرمره دیدار خواهد کرد.
وی که امروز سه شنبه به استانبول سفر کرده است، در بدو ورود مورد استقبال محمت یامان مفتی اعظم منطقه پندیک و بخیتار اسدزاده سرکنسول کشورمان در استانبول قرار گرفت.


١٩:٠٦ - 1396/04/13    /    شماره : ٦٨١٦٧٧    /    تعداد نمایش : ٣٨٧خروج
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 211475 | بازدید امروز : 76 | کل بازدید : 525441 | بازدیدکنندگان آنلاين : 3 | زمان بازدید : 1.0781 


رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی در استانبول بر اساس موافقتنامه فرهنگی سال 1372 هجری شمسی برابر با 1993 میلادی میان دو کشور از سال 1374 هجری شمسی برابر با 1995 میلادی به معرفی فرهنگ ایران زمین در کشور ترکیه پرداخته و امیدوار است بتواند در توسعه روابط فرهنگی دو کشور نقش مهمی را ایفا کند.


            ترکیه، استانبول

         استانبول ،محله حوبیار، خیابان آنکارا ، جائیل اُغلو پلاک 1

سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران


         İstanbul / Türkiye

         Hobyar Mahallesi, Ankara Cd. No:1, 34112 Cağaloğlu, Fatih,  

  istanbul@icro.ir

  Tel: +90 2125191816 , +90 5326165565