چاپ        ارسال به دوست

دیدار دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با مفتی اعظم استانبول

در این دیدار مفتی اعظم استانبول ، ضمن خوش آمدگویی به دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی ، به روابط دیرینه و قرابت و اشتراک  فرهنگی و دینی دو کشور اشاره  و  بر همکاری های بین عالمان و اندیشمندان دینی دو طرف تاکید کردند.

پروفسور « یلماز» از وجه اشتراک و غنای فرهنگی، دوستی و مودت بین دو کشور ایران و ترکیه از زمان عثمانی و حتی قبل از آن سخن گفت و افزود: فرهنگ ما با زبان فارسی و اندیشمند والامقامی  همچون مولانا  غنایی بیشتر یافته است. اشتراک فرهنگی میان دو کشور را بسیار زیاد  است و اختلافات ناچیز  میان ما نیز می تواند زمینه ساز تعاملات سازنده میان دو کشور باشد.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی نیز در این دیدار گفت: مهمترین هدف مجمع تقریب مذاهب اسلامی  تحقق وحدت امت مسلمان و احیاء اقتدار جهان اسلام و مبارزه با اسلام هراسی است و تقرب هرچه بیشتر نهادهای دینی و فرهنگی دو کشور دوست و برادر ایران و ترکیه گام بسیار ارزشمند در تحقق این مهم خواهد بود.

امروز مهم ترین نیاز جهان اسلام و علاج واقعی همهء مشکلات و بحران های پیش رو  مسلمانان ، اتحاد و انسجام اسلامی است و بر همین اساس علما و روشنفکران مسلمان  در دو کشور در تمامی مراکز پژوهشی و تحقیقاتی علوم دینی باید اهتمام نمایند و در راستایی تحقق  بازگرداندن وحدت  و ارزش های والای دین مبین اسلام بایکدیگر همکاری نمایند.

وی در ادامه به وضیعت کنونی جهان اسلام اشاره کرد و گفت: متاسفانه جهان اسلام امروز  در شرایط بسیار بحرانی به سر می برد، مسلمانان در خاورمیانه در آتش  نفاق و دشمنی می سوزند و نیرو های فرامنطقه  این بحران را تشدید می کنند.

" منوچهر متکی" وزیر امور خارجه پیشین کشورمان  نیز در این دیدار گفت:  در سال  2001  دبیر کل سازمان ملل با دعوت از سران کشور های اسلامی  بر خلاف باور برخی نسبت به تنرل جایگاه دین در جوامع بشری از  دین بعنوان راه نجات یاد کرد .

متکی افزود :  تهدیدات و بحران های پیش روی جهان اسلام هر دو کشور ایران و ترکیه را تهدید می کنند.

این تهدیدات از سوی دشمنان اسلام به ما  تحمیل می شود امروزه رسالت  عالمانان  دینی دو کشور  باید تلاش و اهتمام ویژه به احیای هویت اسلامی و حقیقت انکارناپذیر اسلام بعنوان راهکار و راهبرد حیات بشری باشد.

 امروز بر خلاف اینکه  چهره ای خشنی که از مسلمانان به نمایش گذاشته شده است ، شاهد علاقه بسیاری از  اقشار جوامع مختلف به ویژه قشرهای جوان و تحصیلکرده به دین مبین اسلام هستیم.

اکنون جهان اسلام می تواند با چنین بینش و درک نوینی و با تمسّک به معارف دینی،  اسلام رحمانی و حقیقی را معرفی نماید.دشمنان اسلام  با  توطئه های گوناگون ،  سعی  دارند با اسلام تکفیری و داعشی چهره ای متفاوتی از اسلام را نمایش دهند که مقابله با بر عهده علما و اندیشمندان دینی  است.

در این دیدار تعدادی از مقامات و نمایندگان فعلی و سابق جمهوری اسلامی ایران از جمله دكتر"سيد مهدي مصطفوي" عضو شوراي راهبردي روابط خارجي ،" منوچهر متکی" وزیر امور خارجه پیشین کشورمان  ،" بخیتار اسد زاده" سرکنسول کشورمان در ترکیه "حسن صفرخانی" رایزن فرهنگی کشورمان در آنکارا، "عبدالرضا راشد" وابسته فرهنگی کشورمان در استانبول، "حجت الاسلام والمسلمين نبويان" معاون فرهنگي مجمع مذاهب سلامي،"لكي زاده" مديركل آسيا و اقيانوسيه مجمع تقریب مذاهب،"شيخ احمدي نيا"، از علما  أهل سنت ايران و"جبریل  محمدزاده" كارشناس سفارت ایران در ترکیه  نیز حضور داشتند.


١٤:٤٩ - 1396/04/13    /    شماره : ٦٨١٦٧٥    /    تعداد نمایش : ٣٣٣خروج
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 211473 | بازدید امروز : 74 | کل بازدید : 525439 | بازدیدکنندگان آنلاين : 5 | زمان بازدید : 0.8437 


رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی در استانبول بر اساس موافقتنامه فرهنگی سال 1372 هجری شمسی برابر با 1993 میلادی میان دو کشور از سال 1374 هجری شمسی برابر با 1995 میلادی به معرفی فرهنگ ایران زمین در کشور ترکیه پرداخته و امیدوار است بتواند در توسعه روابط فرهنگی دو کشور نقش مهمی را ایفا کند.


            ترکیه، استانبول

         استانبول ،محله حوبیار، خیابان آنکارا ، جائیل اُغلو پلاک 1

سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران


         İstanbul / Türkiye

         Hobyar Mahallesi, Ankara Cd. No:1, 34112 Cağaloğlu, Fatih,  

  istanbul@icro.ir

  Tel: +90 2125191816 , +90 5326165565