چاپ        ارسال به دوست

دیدار و ملاقات

ملاقات سرکنسول و وابسته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در استانبول با رئیس و معاونین دانشگاه استانبول

بختیار اسدزاده "سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در استانبول" و عبدالرضا راشد "وابسته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در استانبول" به همراه کارشناسان دیپلماسی عمومی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در استانبول روز چهارشنبه 10/3/1396 با پروفسور محمت آک "رئیس دانشگاه استانبول"، معاونین و روسای تعدادی از دانشکده‌های این دانشگاه دیدار و گفتگو کردند.

در این دیدار ابتداء ریاست دانشگاه ضمن ابراز خرسندی از تشریف فرمایی سرکنسول، وابسته فرهنگی و هیات همراه، از تلاش ها و همکاری‌های یک سال گذشته سرکنسولگری و به ویژه وابستگی فرهنگی در خصوص اعزام و تبادل گروه‌های دانشجویی و اساتید با دانشگا‌ه‌های ایران، تقدیر فراوان نموده و نیز از زحمات پروفسور علی گوزل یوز "رئیس گروه زبان فارسی و رئیس گروه زبان‌های شرقی دانشگاه استانبول" و طرف‌های ایرانی تشکر نمودند.

پروفسور محمت آک در خصوص وضعیت کنونی دانشگاه استانبول گفتند: در ترکیه 182 دانشگاه وجود دارد که از این تعداد 111 دانشگاه دولتی، 65 دانشگاه خصوصی و 6 دانشگاه آکادمیک هستند. دانشگاه استانبول دانشگاهی دولتی است که با داشتن 260 هزار دانشجو  و 18 هزار پرسنل بزرگترین دانشگاه در ترکیه است. این دانشگاه 2 دانشکده پزشکی و 5 بیمارستان دارد که به 5/2 میلیون  نفر بیمار  در سال خدمات می‌رسانند. در میان دانشگاه‌های ترکیه فقط کتابخانه دانشگاه استانبول ملی است که در خود کتابهای نفیس و آثار خطی نادر و کمیاب را جای داده است.

رئیس دانشگاه استانبول در ادامه افزودند: این دانشگاه 850 رشته تحصیلی دارد که در واقع 850 پنجره برای تقویت روابط دو کشور محسوب می شوند. درحال حاضر 6000 نفر دانش آموز از 150 کشور جهان در دانشگاه استانبول تحصیل دارند، که از طرق مختلف از جمله برگزاری امتحانات در 45 کشور جهان جذب می شوند.

پروفسور محمت آک افزودند: واقعیت این هست که دو کشور بزرگ و تاریخی ایران و ترکیه از ظرفیت های زیادی برای توسعه روابط در ابعاد مختلف برخوردارند که مهمترین آن ارتباطات دانشگاهی و علمی ، فرهنگی است که در واقع به مثابه پایه روابط عمل می نمایند. ما به توان علمی جمهوری اسلامی ایران واقف بوده و همکاری های دو کشور را تضمین ثبات در منطقه می دانیم.

در ادامه جلسه آقای اسدزاده در بیانات خود نیز ضمن تقدیر و تشکر از ریاست دانشگاه استانبول و رئیس گروه زبان فارسی و وابستگی فرهنگی (آقای راشد) به جهت فعالیت‌های انجام شده در حوزه ارتباطی میان دانشگاه‌ها ، اساتید و دانشجویان و حوزه زبان فارسی، مطالبی را ارائه نمودند و با اشاره به اشتراکات تاریخی و فرهنگی ایران و ترکیه و اهمیت همجواری و همسایگی بیان داشتند، همکاریهای علمی و دانشگاهی در تقویت روابط دو کشور و صلح و امنیت منطقه مهم می‌باشد. دانشگاهیان دو کشور می‌توانند سمینارها،‌ همایش‌ها و برنامه های مشترک علمی و فرهنگی داشته باشند.

اسدزاده، تمایل ایران را در مورد تبادل دانشجو در پروژه فارابی و مولانا بیان داشته و در ادامه به سطح خوب روابط دو کشور در ابعاد مختلف هم اشاره و تاکید نمودند، تقویت روابط علمی و دانشگاهی بسیار مهم و تاثیر قابل توجهی در تحکیم ارتباطات فی مابین می تواند داشته باشد.

سرکنسول جمهوری اسلامی ایران گفت: دانشگاه‌های جمهوری اسلامی ایران در زمینه پارک‌های فن‌آوری بسیار پیشرفت داشته و آماده همکاری در این زمینه با دانشگاه استانبول هستند.

در ادامه این دیدار وابستگی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در استانبول، نیز با تشکر از همکاریهای گذشته دانشگاه استانبول در برگزاری همایش‌ها، نمایشگاه‌ها و تبادل استاد و دانشجو، از مساعدت های جناب اقای پروفسور علی گوزل یوز ریاست محترم گروه زبان های شرقی دانشگاه استانبول تشکر نموده و افزودند: در یک سال پیش در جریان بازدید و ملاقات با دانشگاه استانبول توافقاتی همچون برگزاری دوره‌های فشرده برای دانشجویان رشته زبان و ادبیات فارسی دانشگاه استانبول از سوی دانشگاههای تبریز و علامه طباطبایی صورت گرفت که پیگیری و به مرحله اجرا درآمد.

 

عبدالرضا راشد گفت: این وابستگی فرهنگی در نظر دارد برای چند ماه آینده تعدادی همایش و نشست علمی را در دانشگاه استانبول برنامه‌ریزی و به اجرا در بیاورد.


١٦:٣٧ - 1396/03/11    /    شماره : ٦٧٩٣٢٣    /    تعداد نمایش : ١٣٨خروج
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 213401 | بازدید امروز : 236 | کل بازدید : 534778 | بازدیدکنندگان آنلاين : 4 | زمان بازدید : 0.7969 


رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی در استانبول بر اساس موافقتنامه فرهنگی سال 1372 هجری شمسی برابر با 1993 میلادی میان دو کشور از سال 1374 هجری شمسی برابر با 1995 میلادی به معرفی فرهنگ ایران زمین در کشور ترکیه پرداخته و امیدوار است بتواند در توسعه روابط فرهنگی دو کشور نقش مهمی را ایفا کند.


            ترکیه، استانبول

         استانبول ،محله حوبیار، خیابان آنکارا ، جائیل اُغلو پلاک 1

سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران


         İstanbul / Türkiye

         Hobyar Mahallesi, Ankara Cd. No:1, 34112 Cağaloğlu, Fatih,  

  istanbul@icro.ir

  Tel: +90 2125191816 , +90 5326165565