چاپ        ارسال به دوست

وزیر فرهنگ ترکیه: کتابخانه‌های ملی حافظه ملت هستند

وی افزود: امیدواریم در این کنفرانس که با حضور و مشارکت روسا و نمایندگان کتابخانه های ملی جمهوری آذربایجان، تاتارستان، قرقیزستان، مولداوی، قزاقستان، باشقیرستان، جمهوری ترک قبرس شمالی و ازبکستان برگزار می شود بیشتر به سوی نهادینه شدن روابط فی مابین کتابخانه های ملی این کشورها رفته و تصمیمات مهم و موثر در این مورد اتخاذ شود.

وزیر فرهنگ و گردشگری ترکیه همچنین گفت: در این کنفرانس زمینه فعالیتهایی همچون تبادل کتاب بین کتابخانه های ملی کشورهای ترک زبان و یا آموزش پرسنل آنها نیز میسر می شود.

آوجی با اشاره به اهمیت توسعه و گسترش همکاری میان کشورهای ترک زبان در هر زمینه تصریح کرد : به عنوان وزارتخانه فرهنگ در این زمینه آماده هر گونه همکاری هستیم. همچنین از سازمان بین المللی فرهنگ ترکی (TÜRKSOY ) به دلیل انجام فعالیتهای مفید و مهم اش در زمینه توسعه همکاریهای مشترک فرهنگی و هنری در میان کشورهای ترک زبان تقدیر و تشکر می کنیم. دوسن کاسین اف، دبیرکل سازمان بین المللی فرهنگ ترکی نیز در این مراسم ضمن اشاره به اینکه همکاری و روابط میان کتابخانه های کشورهای ترک زبان سالهاست که ادامه دارد تصریح کرد: این کنفرانس نیز گامی در راستای پیشرفت و گسترش این همکاری‌های مشترک خواهد بود.

او ضمن اشاره به فعالیت‌های مشترک این کشورها در زمینه های مختلف؛ مانند فرهنگ، تئاتر و اپرا گفت: امسال مصادف با بیست و پنجمین استقلال کشورهای ترک زبان نیز هستیم. می توانیم این رویداد را به عنوان جشن کتابخانه های این کشورها نیز در نظر بگیریم. امیدواریم این کنفرانس نقشه راه دقیقی برای توسعه همکاری مشترک کتابخانه های میان کشورهای ترک زبان فراهم کند.


١٢:٤٩ - 1395/10/18    /    شماره : ٦٦٩١٨٨    /    تعداد نمایش : ٨٠خروج
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 207600 | بازدید امروز : 130 | کل بازدید : 513711 | بازدیدکنندگان آنلاين : 4 | زمان بازدید : 1.1250 


رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی در استانبول بر اساس موافقتنامه فرهنگی سال 1372 هجری شمسی برابر با 1993 میلادی میان دو کشور از سال 1374 هجری شمسی برابر با 1995 میلادی به معرفی فرهنگ ایران زمین در کشور ترکیه پرداخته و امیدوار است بتواند در توسعه روابط فرهنگی دو کشور نقش مهمی را ایفا کند.


            ترکیه، استانبول

         استانبول ،محله حوبیار، خیابان آنکارا ، جائیل اُغلو پلاک 1

سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران


         İstanbul / Türkiye

         Hobyar Mahallesi, Ankara Cd. No:1, 34112 Cağaloğlu, Fatih,  

  istanbul@icro.ir

  Tel: +90 2125191816 , +90 5326165565