چاپ        ارسال به دوست

فراز و فرود روابط ایران و ترکیه در سال 2016

به گزارش ایرنا، روابط ایران و ترکیه در اوایل سال 2016 میلادی شاهد سفرهای مهم احمد داوداوغلو نخست وزیر وقت به تهران و متعاقب آن سفر حسن روحانی ریاست جمهوری اسلامی ایران به ترکیه برای شرکت در سومین نشست شورای عالی همکاری های راهبردی ایران و ترکیه بود. 
رویداد مهم کودتای نافرجام 15 جولای و رهیافت های سیاست خارجی منطقه ای ترکیه به ویژه در ارتباط با عراق و سوریه و حملات تروریستی پی در پی در شهرهای بزرگ این کشور، شرایط و فضای بسیار متفاوتی را آفرید.
در مقاطعی به طور خواسته و یا ناخواسته شاهد تاثیرگذاری روابط چند جانبه بر فرایند مناسبات دوجانبه ایران و ترکیه شدیم، اما اقداماتی که در آخر سال میلادی در تعامل سه کشور ایران، ترکیه و روسیه برای توقف خونریزی ها در سوریه و برقراری آتش صورت گرفت، چشم انداز مثبتی را از نظر روابط سیاسی دو کشور بزرگ منطقه در سال 2017 میلادی نوید می دهد. 
روابط ایران و ترکیه در سال 2016 میلادی به ویژه از منظر سفارت جمهوری اسلامی ایران در آنکارا که سال بسیار پرکاری را از هر نظر پشت سر گذاشت، می تواند گویای ترافیک سنگین مراودات سیاسی و اقتصادی و اجتماعی بین دو کشور در سال 2017 باشد. 
در این راستا به سراغ محمد ابراهیم طاهریان فرد سفیر جمهوری اسلامی ایران در آنکارا رفتیم که اتفاقا ماموریت وی نیز تقریبا همزمان با سال 2016 در ترکیه شروع شده است.
سفیر کشورمان در ترکیه با اشاره به اینکه حدود 10 ماه است به عنوان سفیر در آنکارا حضور دارد، گفت: قبل از عزیمت به ترکیه با بخشهای مختلف دولت و نظام راجع به ترکیه صحبت کردم و با شخص رئیس جمهوری، تیم اقتصادی دولت، بخش های امنیتی و نظامی ملاقات داشتم و از استان های مرزی نزدیک ترکیه نیز بازدید کرده و با مقامات آنها ملاقات و گفت و گو کردم. 
مجموع برداشت من از این گفت و گوها و بازدیدها این بود که همه دولت و نظام و کلیت نظام توصیه داشتند که ما خواهان توسعه روابط با ترکیه هستیم. 
این امر برای یک سفیر سرمایه بزرگی محسوب می شود که با چنین پشتیبانی و دلگرمی قوی به محل ماموریت خود می رود. 
وحدت نظری که همه خواهان توسعه روابط بوده و برای همکاری اعلام آمادگی می کردند، بسیار مهم است.
دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری ایران هم در دیدارهایی که داشتم، تاکید کردند که ما خواهان توسعه روابط بازرگانی و اقتصادی با ترکیه هستیم و طبعا توسعه متوازن در همه زمینه ها مد نظر ماست و نقشه راه هم برای توسعه روابط مشخص است. 
شروع ماموریت من در ترکیه با سفر احمد داوداوغلو نخست وزیر سابق به ایران و سفر دکتر روحانی رئیس جمهوری برای شرکت در سومین نشست شورای راهبردی با ترکیه همزمان شد. 
این دو سفر مطابق با نقشه راهی بود که دو کشور برای توسعه مناسبات ترسیم کرده اند. 
نقشه راه برای رسیدن به هدف 30 میلیارد دلاری در مناسبات بازرگانی دو کشور که مقدمات آن در حال فراهم شدن است. 
برگزاری بیست و ششمین نشست کمیسیون اقتصادی و تجاری ایران و ترکیه در آنکارا نیز از رویدادهای قابل ذکر در مناسبات ایران و ترکیه در سال 2016 میلادی است.
با توجه به اینکه هر دو وزیر، روسای کمیسیون مشترک و نمایندگان ویژه رئیس جمهورهای ایران و ترکیه در روابط دو کشور هستند، این امر حکایت از اهمیت متقابلی دارد که دو کشور بر توسعه مناسبات اقتصادی و تجاری قائل هستند. 
سفیر ایران در ترکیه با تاکید بر اینکه ترکیه یکی از مهمترین همسایگان ایران است و جایگاه شاخصی در بین 15 کشور همسایه ایران دارد، گفت: نوع روابط همه جانبه ای در همه حوزه ها بین دو کشور وجود دارد. 
در سال 2016 رفت و آمدها و گفت و گوهای زیادی در حوزه های حقوقی، قضایی، ورزشی، گردشگری، بهداشت و سلامت، اقتصاد و تجارت، حمل و نقل و گمرک و کشاورزی در سطوح بالا و کارشناسی انجام شد که همه اینها در راستای نقشه راه تعیین شده و پیگیری های مستمر نمایندگی صورت گرفت. 
طاهریان گفت: در سال 2016 میلادی اتفاقات بسیار مهمی هم در داخل ترکیه رخ داد که کودتای نافرجام 15 جولای (25 تیرماه گذشته) مهمترین آن بود که هم از نظر تاریخ سیاسی ترکیه و هم از نظر روابط دو کشور قابل توجه است.
علتش اهمیت این رویداد آن است که به مثابه یک بوته آزمایش برای روابط کشورهایی بود که با ترکیه ارتباط دارند چرا که روابط کشورها را در عمل می سنجند نه در گفتار و کشور ما به عنوان نخستین کشور، با منطقی ترین تصمیم از دولت قانونی حمایت کرد.
کودتای نافرجام ترکیه شاید از این منظر که با مقابله جدی مردم رو به رو شد، کودتای نمونه ای در تاریخ این کشور است و ما شاهد بودیم که مردم از دمکراسی و حق رای خود دفاع کرده و به خیابانها ریخته و مقابل کودتاگران ایستادند. 
جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشور همسایه ترکیه اولین کشوری بود که به سرعت و به روشنی و با صراحت هم در بعد سیاسی و هم در بعد عملی نسبت به محکومیت کودتا اقدام کرد.
ما همه امکانات لازم را در مرزهای خود و اقدامات عملی خود را در جهت حمایت و مقابله با عوارض احتمالی کودتا انجام دادیم و از لحاظ سیاسی هم ما اولین کشوری بودیم که در سطح سفارت و سفیر، در سطح وزیر امور خارجه و دولت و همه ارکان کشور در کنار دولت و ملت ترکیه قرار گرفتیم. 
لذا اگر بخواهیم روابط دو کشور را در سالهای اخیر به لحاظ مواضع عملی مورد ارزیابی قرار دهیم، همان طور که ترکیه در دوران تحریم، تسهیلاتی را برای ما فراهم کرد و در کنار ما بود، دولت و ملت ایران نیز در ماجرای کودتا در سطح قابل ملاحظه ای در کنار دولت و ملت ترکیه قرار گرفت. 
سفیر ایران در ادامه در خصوص نوع روابط ایران و ترکیه و چالش های محتمل در روابط دو کشور گفت: ما هم در سطح دوجانبه و هم در سطح چند جانبه رابطه فشرده ای را با ترکیه داریم. 
در خصوص روابط چند جانبه هم همگرایی های خوبی بین دو کشور وجود دارد و در خیلی از موضوعات در حوزه های چندجانبه مواضع مشترک و هم نظری داریم. 
بعد از کودتای نافرجام در حوزه هایی که قرائت ما نسبت به تحولات منطقه با ترکیه متفاوت بود، از جمله در موضوع عراق و به طور اخص سوریه و بحث حلب، رفت و آمدهای استثنایی در حوزه چند جانبه بین دو طرف صورت گرفت و وزرای امور خارجه دو کشور رفت و آمدها و ملاقات های متعددی را انجام دادند. 
برای بررسی و تفاهم نسبت به موضوع حلب که یکی از مختصات این رفت و آمدها این بود، همه عناصر کلیدی و مطرحی که در موضوع پرونده سوریه از دو طرف مسئولیت داشتند، در این گفت و گو ها حضور داشتند و این یک تحول عمده بود. 
در بالاترین سطح مثل وزیر امور خارجه و بقیه مقاماتی که مسئولیت دارند، در پرونده سوریه که رفت و آمد داشتند، با بالاترین مقامات کشور ملاقات داشتند که در نهایت توافق حاصل شده و بحث آتش بس و بحث امداد رسانی مشترک در حلب عملی شد. 
از آن جایی که در حوزه موضوعات دوجانبه و چندجانبه بین ایران و ترکیه رقبایی وجود دارد، کسانی که مخالف توسعه مناسبات دوجانبه و چندجانبه دو کشور هستند، به خصوص برخی از کشورهای عربی و کشورهای فرامنطقه ای و غربی ساکت ننشستند و فضایی ایجاد کردند که بعد از تحولات میدانی در حلب، نسبت به یک رویداد قرائت و برداشت کاملا متفاوت اتفاق افتاد. به این صورت که در یک طرف به خصوص در افکار عمومی ایران و برخی مناطق دیگر وقتی گفته می شد حلب به دامان سوریه برگشت، این خبر باعث شادمانی مردم و با استقبال مواجه شد و در طرف دیگر برداشت طور دیگری بود.
در پی این موضوع در ترکیه جریاناتی شروع شد که در حوزه دیپلماسی کم سابقه بود چرا که ما شاهد تجمعاتی در مقابل مکانهای دیپلماتیک ایران بودیم و روند تند غیرقابل قبولی در برخی از رسانه های نزدیک به حاکمیت دنبال شد. 
ما در گفت و گوهایی که با مسئولان ترکیه ای و مسئولان رسانه ها داشتیم، بارها تذکر دادیم که این روند، روند خطرناکی است و شاید این روند را در کف خیابان به راحتی بتوان شروع کرد، ولی کنترل آن در دست شما نخواهد بود. 
پس از آن وقایعی اتفاق افتاد که نشان داد، ارزیابی ما درست بود و ترور سفیر فدراسیون روسیه در آنکارا هزینه سنگین چنین روندی بود. 
به هر صورت این مجموعه وقایع نشان می دهد که اگر اختلاف نظری بین دو کشور وجود دارد، باید از طریق کانال های رسمی که باز است، حل و فصل شود.
طاهریان در ادامه گفت: نشست سه جانبه وزرای امور خارجه ایران، ترکیه و روسیه در مسکو، رویداد مهمی بود که نشان داد در مواقعی که برداشت و قرائت ما از موضوعات متفاوت است، باید از طریق گفت و گو مسائل را حل کنیم. 
در جمع بندی می توان گفت که روابط ایران و ترکیه به رغم فراز و نشیب ها، روابط رو به جلو و در حال گسترشی است و مطابق نقشه راه پیش می رود. مناسبات گسترده فرهنگی، گردشگری، تجاری و اقتصادی بین دو کشور برقرار است.
در حوزه روابط چندجانبه باز هم به رغم قرائت های متفاوت از مسائل و تحولات منطقه، در اساس دارای دیدگاههای مهم و مشترکی هستیم و بر لزوم حفظ تمامیت ارضی عراق و سوریه تاکید داریم و این مساله برای هر دو کشور اصل است و هر دو کشور این موضوع را به صراحت اعلام کرده اند و لذا در روابط چند جانبه نیز وارد مسیر امیدوار کننده ای شده ایم تا نتیجه اش امنیت و توسعه منطقه باشد. 
سفیر جمهوری اسلامی ایران در ترکیه در ادامه در زمینه فرایند همکاریهای بخش های خصوصی دو کشور در سال 2016 میلادی گفت: یکی از سیاست های اصولی دولت تدبیر و امید، فعال سازی بخش خصوصی است چرا که اصولا دولت بازرگان خوبی نیست و بر این اساس یکی از الزامات ما در سیاست خارجی، برجسته سازی نقش بخش خصوصی است و در این راستا در سفر نخست وزیر ترکیه به ایران در سال گذشته که 10 وزیر و شمار زیادی معاونان وزیر از هر دو طرف حضور داشتند، مجمع کاری با حضور معاون اول رئیس جمهوری ایران و نخست وزیر ترکیه و با مشارکت حدود 400 شرکت بخش خصوصی از ایران و ترکیه برگزار شد که این رویداد اتفاق مهمی بود. 
وی ادامه داد: یکی از مشخصه های این فصل از روابط و به طور عمومی با جامعه بین الملل و به ویژه با همسایگان، بستر سازی برای فعالیت بخش خصوصی کشورمان است.
سفیر ایران در ترکیه همچنین گفت: ریاست جمهوری، معاون اول رئیس جمهوری و وزیر امور خارجه دستور ویژه و اکید دارند که بسترسازی و تسهیل فعالیت های بخش خصوصی کشورمان یکی از مهمترین وظایف شان سفیر و سفارت خانه هاست و سفارت ایران در آنکارا نیز خوشبختانه تیم مناسبی در این زمینه دارد. 
وی اضافه کرد: ایران و ترکیه ظرفیت های همکاری خوبی در حوزه های گردشگری، اقتصاد و تجارت و فرهنگ دارند و وظیفه ما تکریم ایرانیان و مساعدت به بخش خصوصی برای به حرکت در آوردن این ظرفیت هاست. 
طاهریان در خصوص چشم انداز روابط ایران و ترکیه در سال 2017 میلادی گفت: حتما باید گامهای رو به جلویی را در سال 2017 باید بر داریم چرا که شرایط امروز ما با شرایط قبل از تحریم فرق کرده و برجام شرایطی را پیش آورده است که در حوزه گردشگری، حمل و نقل و انرژی ما شاهد تحول قابل توجهی در کشورمان هستیم. 
این ها زمینه همکاری بیشتری را فراهم کرده و سفر معاون اول ریاست جمهوری که به دلایل تکنیکی در اواخر سال 2016 میلادی به تعویق افتاد، قرار است در سال جدید انجام شود که در کنار سفرهای اقتصادی بیشتر روابط دو کشور توسعه خواهد یافت.
یکی از سفر های مهمی که در پیش داریم، سفر معاون اول رئیس جمهوری به ترکیه و سفر رئیس جمهوری ترکیه به ایران است. لذا نقشه راه ما مشخص است و با طلیعه نشست سه جانبه وزرای امور خارجه ایران، ترکیه و روسیه در اواخر سال شاهد بودیم، امیدواریم که در حوزه چندجانبه نیز روابط در سال جدید شاهد تحولات مثبتی باشد.
در این مسیر باید دیپلماتها مواظب باشند تا روابط چندجانبه، مناسبات دوجانبه را تحت الشعاع قرار ندهد و روابط دوجانبه باید ادامه روابط چندجانبه باشد. این درحالی است که در سال گذشته برعکس این روند را مشاهده کردیم و بر این اساس نمایندگی های ایران در ترکیه تلاش دارند که اجازه ندهند روابط دو جانبه متاثر از روابط چندجانبه باشد. 


١٤:٢٦ - 1395/10/10    /    شماره : ٦٦٨٩٣٠    /    تعداد نمایش : ٩٢خروج
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 213410 | بازدید امروز : 248 | کل بازدید : 534790 | بازدیدکنندگان آنلاين : 2 | زمان بازدید : 1.3283 


رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی در استانبول بر اساس موافقتنامه فرهنگی سال 1372 هجری شمسی برابر با 1993 میلادی میان دو کشور از سال 1374 هجری شمسی برابر با 1995 میلادی به معرفی فرهنگ ایران زمین در کشور ترکیه پرداخته و امیدوار است بتواند در توسعه روابط فرهنگی دو کشور نقش مهمی را ایفا کند.


            ترکیه، استانبول

         استانبول ،محله حوبیار، خیابان آنکارا ، جائیل اُغلو پلاک 1

سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران


         İstanbul / Türkiye

         Hobyar Mahallesi, Ankara Cd. No:1, 34112 Cağaloğlu, Fatih,  

  istanbul@icro.ir

  Tel: +90 2125191816 , +90 5326165565