چاپ        ارسال به دوست

بازتاب سخنان روحانی در ترکیه/ ترور و کشتار مردم بی دفاع محکوم است

بازتاب سخنان روحانی در ترکیه/ ترور و کشتار مردم بی دفاع محکوم است

به نوشته خبرگزاری آناتولی، روحانی در این مصاحبه با اشاره به حمله تروریستی استانبول، کشتار بی رحمانه مردم بی دفاع را محکوم کرد و افزود: منطقه شرایط خوبی در مبارزه با تروریسم دارد اما راه طولانی برای شکست آن وجود دارد.

به نوشته این رسانه، حسن روحانی رئیس جمهور ایران دیشب در گفت و گوی زنده تلویزیونی ضمن محکوم کردن حمله تروریستی استانبول بیان کرد: کشورهای منطقه اگر به دنبال رشد و تعامل با یکدیگر هستند راهی جز ثبات نیست.
وی بیان کرد: ناامنی، جنگ داخلی و تجاوز به کشورهای منطقه جلوی ثبات و امنیت را می گیرد و باید با تروریسم در منطقه بجنگیم که خوشبختانه در حال شکست است.
روحانی شکست تروریسم را مستلزم ایستادگی و مقاومت و دیپلماسی دانست و اظهار داشت: ما در سوریه به دولت آن کشور کمک کردیم و از طرفی هم در دیپلماسی سه جانبه ایران، ترکیه و روسیه فعال بودیم و امیدواریم در اجلاس آستانه اتفاقات خوبی بیفتد.
این رسانه در انعکاس بخش های دیگر سخنان رئیس جمهوری در این مصاحبه به موضوع بیکاری پرداخته و از قول رئیس جمهوری ایران نوشت: مساله اشتغال و بیکاری را مهمترین مساله بوده و معضل بیکاری در ایران نگران کننده است.
وی گفت: بسیار نگران کننده است که در یک خانواده یک، دو و یا سه نفر جوان بیکار وجود داشته باشد و این مساله که یک جوان 25 یا 26 ساله توان مالی برای ازدواج و شروع زندگی ندارد، برای ما حیاتی است.
به نوشته این رسانه، روحانی با اشاره به این که حدود پنج میلیون نفر دانشجو در ایران در حال تحصیل هستند و سالانه حدود 800 تا 900 هزار نفر از این افراد متقاضی کار هستند، اضافه کرد: تابستان امسال حدود یک میلیون و 200 هزار متقاضی کار وجود داشت که در نوع خود رکورد محسوب می شود.
به گفته روحانی، با این که طی دوسال اخیر با این که یک میلیون و 700 هزار شغل در ایران ایجاد و تعداد شاغلین به 23 میلیون نفر رسیده است، اما تعداد بیکاران هر سال متراکم می شود.
رئیس جمهور ایران اعلام کرد که حدود 100 هزار شغل در حوزه فناوری اطلاعات در ایران ایجاد شده است و ایجاد شغل در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی را بسیار مهم خواند.
به نوشته آناتولی، روحانی در حالی از ایجاد شغل در حوزه فناوری اطلاعات سخن گفت که شبکه های اجتماعی مهمی چون توییتر و فیسبوک در ایران فیلتر است و شهروندان این کشور نمی توانند آزادانه از آن استفاده کنند
وی دراین باره تصریح کرد: شبکه های اجتماعی شغل، زندگی و روابط مردم را در برگرفته است و باید در این حوزه سختگیری ها را کم کنیم.
آناتولی در بخش دیگر این خبر موضوع برجام را منعکس کرده و نوشت: حسن روحانی درباره مسائل اخیر درباره برجام و دستاوردهای آن که برخی منتقدین دولت ایران معتقد هستند هیچ بوده است، یادآور شد: اگر برجام نبود، صادرات نفت ما الان به 250 هزار بشکه در روز رسیده بود و حتی اگر همان یک میلیون بشکه را هم صادر می کردیم، درآمد دولت به نصف می رسید و تنها امکان پرداخت حقوق کارمندان را داشتیم، اما الان صادرات نفت ما دو برابر شده است.
به نوشته این رسانه، رئیس جمهور ایران با اشاره به این که برجام به طور کامل اجرا شده است و تنها در مسائل بانکی مشکلاتی وجود دارد، ادامه داد: ما قراردادهایی برای خرید هواپیما بستیم و این قرارداد 18 ساله است و نشان دهنده این است که ایران به برجام اعتماد دارد و دنیا هم به ایران اعتماد پیدا کرده است.
وی با عنوان این که بعد از برجام پروژه ایران هراسی شکست خورد، بیان کرد: پیش از این در شورای امنیت تحریم ها علیه ایران به عنوان تهدید منطقه و دنیا تصویب شده بود اما الان ایران نقش سازنده در منطقه دارد.
خبرگزاری رسمی و دولتی آناتولی در پایان خبر خود نوشت: روحانی در پاسخ به اینکه آیا برای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری کاندید می شود یا خیر؟ اظهار داشت: هنوز تا زمان انتخابات فرصت زیادی باقی است و زود است دراین باره صحبت کنم.


١٣:٥٢ - 1395/10/14    /    شماره : ٦٦٨٩٢٤    /    تعداد نمایش : ٦٢خروج
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 225161 | بازدید امروز : 37 | کل بازدید : 576857 | بازدیدکنندگان آنلاين : 15 | زمان بازدید : 0.9844 


رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی در استانبول بر اساس موافقتنامه فرهنگی سال 1372 هجری شمسی برابر با 1993 میلادی میان دو کشور از سال 1374 هجری شمسی برابر با 1995 میلادی به معرفی فرهنگ ایران زمین در کشور ترکیه پرداخته و امیدوار است بتواند در توسعه روابط فرهنگی دو کشور نقش مهمی را ایفا کند.


            ترکیه، استانبول

         استانبول ،محله حوبیار، خیابان آنکارا ، جائیل اُغلو پلاک 1

سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران


         İstanbul / Türkiye

         Hobyar Mahallesi, Ankara Cd. No:1, 34112 Cağaloğlu, Fatih,  

  istanbul@icro.ir

  Tel: +90 2125191816 , +90 5326165565